in

Hesabı Hacklenen Donald Trump’ın Kullandığı Şifre Açıklandı

Twitter platformunu oldukça etkin bir şekilde kullanan ve çoğu kez attığı Tweetlerle büyük ses getiren Donald Trump’ın Twitter hesabı Hollandalı bir güvenlik uzmanı tarafından hacklendi. Güvenlik uzmanı, hesabı ele geçirmek için şifreyi düşündü.

Twitter üzerinde sıkça ismini duyuran ve platformda büyük bir takipçi kitlesine hitap eden Donald Trump, ‘talihsiz’ bir olay yaşayarak Twitter hesabından oldu. Tabii ki bu talihsiz hesabın arkasında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanının zayıf şifre tercihi de bulunuyor.

Hollandalı güvenlik araştırmacısı Victor Gevers, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabını hacklemek üzere şifreleri düşündüğünü belirtti ve şifreyi beşinci tahminde bulduğunu izah etti. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanının Twitter hesabını savunmak için belirlediği şifrenin de ‘maga2020!’ olduğu dile getirildi.

Trump’ın hesabı önceden de hacklenmişti

Gevers, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanının hesabına girdikten sonra AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İç Güvenlik siber birimi olan US-CERT’e e-posta atarak vaziyeti bildirdi. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanının Twitter şifresiyse kısa müddet içerisinde değiştirildi. Ancak ortaya çıkan enteresan bir bilgiyse güvenlik araştırmacı Gevers’ın bu işlemi önceden de yaptığı istikametindeydi.

Victor Gevers, 2016 seneninde iki arkadaşıyla beraber 2012 seneninde gerçekleşen LinkedIn güvenlik ihlali esnasında Donald Trump’ın şifresini bulmuştu. Tabii ki şifrenin ‘yourefired’ olması ve Trump’ın sıklıkla kullandığı ‘kovuldun’ mananına gelmesi de şifrenin aslında düşünülmesi zor bir şifre olmadığını ortaya koydu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı gibi bir kişinin Twitter hesabına bu kadar kolay bir şekilde girilmesiyse gözleri Twitter’a çevirdi. Twitter, geçtiğimiz ay politik adayların ve devlet yetkililerinin hesaplarındaki güvenliği artıracağını belirtmiş, iki mertebeli kimlik doğrulamayı zaruri kılacağını dile getirmişti.

Tüm bunların yanı sıra Donald Trump’ın hesabının AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı olduktan sonra ek güvenlik tedbirleriyle geliştirildiği söylenmiş ancak bu güvenlik tedbirlerinin ne olduğu izah etmemişti.

Bu olay bir hayli kişi tarafından tekzip etse da Gevers’ın ulaşımı ispat etmesi sual işaretlerini de ortadan kaldırdı. Trump’ın aldığı en büyük tenkit ise tek bir Tweeti ile dünyadaki balansları değiştiren birinin nasıl bu kadar kolay erişilebilir bir hesaba sahip olduğuydu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Ünlü Fizikçi Michio Kaku'dan İnanılması Güç 5 Kehanet

Atari, Yeni Oyun Konsolu VCS’yi Duyurdu: