HER İNSANIN ORTALAMA 13 SIRRI VAR!!!

Araştırmalara Göre Herkesin 13 Sırrı Var. Üstelik Bu Sırlar Akıl Sıhhatimizi Bozuyor!


39
12 Paylaşım, 39 points

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de yapılan bir araştırma ile sır tutma davranışın “sırları” çözülmeye çalışılıyor.Bir grup psikologlar tarafından sır tutmanın insan davranışları üzerindeki tesirini anlayabilmek için yürütülen çalışmada 13bin sır incelendi. 2.000 kişiyle yapılan çalışmanın neticelerine göre bir insan vasati 13 adet sır tutuyor ve bunların en az 5’ini kimseyle paylaşmıyorlar.

Amerika’da Columbia Business School Üniversitesi’nden profesör Michael Slepian ve ekibi tarafından yapılan çalışmada insanların sır gizleme alışkanlığı üzerine şaşırtıcı neticelere erişti. Araştırma için önceden yapılmış olan 10’un üzerinde benzer çalışma incelendi ve bu çalışmadan ele geçirilen veriler dahilinde 13 bin sır örneği incelendi. Ele geçirilen veriler daha sonra ‘imtihanda kopya çekme’den ‘cinsel yönelimi gizleme’ye kadar uzanan 38 değişik başlık altında sınıflandırıldı ve numaralandırıldı.

Derlenen bu verilerle 2.000 kişi üzerinde anket yapıldı. Ankette, katılımcılardan, tuttukları sırları ilişkili kategoriye göre numaralandırılması istendi.

Sonuçlar Şaşırtıcı

Araştırma neticelerine göre, her fert 13 ila 38 arasında sırra sahip.  Üstelik bu sırların en az 5’ini kimseyle paylaşmıyorlar. Yapılan anketlerde listede yer alan 13 başlığın, sınıflandırmada öne çıktığı da görüldü.  Anketlerde ortaya çıkan genel sonuçlar ise şu şekilde:

*Katılımcıların %60’ı kolay yalanlara veyahut maddiyatla alakalı sırlara sahipler.

*Katılımcıların %47’si ise başkalarının güvenini boşa çıkarmamak için sır tutuyorlar.

*Katılımcıların %33’ü ise hırsızlık, saklı ilişki veyahut işinden hoşnut olmama konusunda sırlara sahip.

Sırlar İnsanları Yoruyor

Araştırma neticeleri sırların kendisinden çok, sır tutmanın kişiyi yorduğunu da ortaya koydu. Sırlarını gizlemek için özel bir gayret içinde olmayan kişilerin zihinleri, sırlarını etraflarından gizlemeye çalışanlara göre daha fazla meşgul.

The Atlantic’e konuşan Michael Slepian’a göre gizlenen sırrın kendisi değil ancak üzerine düşünülmesi zihni yoruyor. Sır tutmayı ‘sırtta yük taşımaya’ benzeten Slepian, bunun nedenini sırrın, hiçbir çözüme bağlanamayan ve hep ortada duran tabiatından kaynaklandığını belirtiyor.

“Aslında sırlamızı gizlemek zorunda kaldığımız vaziyetlere pek de fazla düşmüyoruz. Genelde gizlediğimiz şey zihnimize çağrısızca giriyor ve bizi meşgul ediyor.”

Araştırmanın ortaya çıkardığı bir başka gerçek ise sır gizleme davranışının akıl sıhhati üzerinde negatif neticeleri doğurabileceği oldu. Slepian’a göre sır gizlemenin yan tesirlerinden kurtulmanın tek yolu ise onu daha az düşünmekten geçiyor.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

39
12 Paylaşım, 39 points