in , ,

Hayatta Kalmak İçin Mürettebattan Birini Yemek Zorunda Kalan Denizcilerin Ürpertici Hikayesi

Hukuk tarihinin en çetrefilli olaylarından biri Zengin bir avukat olan Avustralyalı John Henry Want’ın, İngiltere Essex‘te Mignonette isimli bir yat satın almasıyla başlıyor.

Kaptan olarak seçilen Thomas Dudley üç kişilik bir ekip kurmuş, yanına arkadaşı Edwin Stephens’i, denizci olarak Edmund Brooks ve kamarot olarak 17 yaşındaki Richard Parker’ı işe almıştı. Bu ekip 19 Mayıs 1884’te  Southampton’dan olacaklardan habersiz bir şekilde Sydney’e hareket ettiler.

Yolculukta her şey yolunda giderken, 5 Temmuz gecesinde aniden gelen bir büyük dalga yata çarptı. Çarpmanın etkisiyle hızlıca su almaya başlayan yat, 5 dakika içinde battı. Her şey o kadar hızlı gelişti ki ekip can havliyle kendilerini filikaya attı . Yanlarına sadece 2 kutu şalgam alabilmişlerdi.

Denizin ortasın kalmışlardı ve en yakın karadan 700 mil (1127 km) kadar uzaktaydı. Ekibin yapabilecekleri tek şey ana ticaret yolu güzergahına gidip bir gemi tarafından kurtarılmalarını beklemekti. Tabi bir süre sonra açlık baş göstermeye başladığı için ilk şalgam kutusunu 7 Temmuz’da açtılar ve 2 gün boyunca onunla yetinmeye çalıştılar.

9 Temmuz’da denizden bir kaplumbağa yakaladılar ve kemiklerine kadar yediler. Bir kaç kere balık tutma girişiminde bulunsalarda da istedikleri kadar balık tutamadılar. 15 temmuz gibi de ikinci kutu şalgamı bitirdiler. Hiç yağmur suyu toplayamadıkları için deniz suyu ve kendi idrarlarını içerek susuzluklarını gidermeye çalıştılar. 20 Temmuz’da kamarot Richard Parker deniz suyu içmekten dolayı hastalanmıştı.

Her şey gittikçe zorlaşmaya başlamıştı. Yiyecekleri, içecekleri yoktu ve aralarından biri ağır hastaydı. Bunun üzerine Kaptan içlerinden birinin ölmesi ve diğerlerinin yaşaması için bir şeyler yapılması gerektiği fikrini öne sürdü. Edmurd başta bu fikre karşı çıktı. Thomas’ın arkadaşı Edwin ise tepkisiz kaldı. Bu yüzden bu fikir bir süreliğine ertelendi.

Fakat Thomas fikrinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Richard’ın hastalığının ağırlaştığını, arkasında bırakacak bir eşi ve çocuğunun olmadığını ve bunun adil bir karar olduğunu anlatarak Edwin’i ikna etti. Ertesi gün Richard’ın boğazına dualar eşliğinde çakıyı sapladılar. Richard ölürken “Ne ben mi?” gibi bir şeyler mırıldansa bile artık olanlar olmuştu.

Olaydan sonraki 4 gün boyunca, ölmesine itiraz eden Edmurd dahil Richard’ın etini yiyip, kanından içtiler. 29 Temmuz’da Güney Amerika’dan Almanya’ya dönen bir Alman gemisi tarafından kurtarıldılar.

Hukuk tarihin en ilginç davalarından birine adını yazdıran Mignonette olayında hayatta kalanlar sorgulanmak üzere Cornwall’a götürüldü. Sorgu sırasında Thomas, tüm fikrin ondan çıktığını ve Edmurd’un buna karşı çıktığını söyledi. Edmurd bunun üzerine affedildi ve hakim karşısına Thomas ve Edwin çıktı.

Davanın boyunca jüri ve halk Thomas ve Edwin’i ilginç bir şekilde desteklemişlerd. Hatta Falmounth belediye başkanı ve dava savcısı bir tutuklama olursa öldürüleceklerine dahi onlarca tehdit aldılar. Olayın en şaşırtıcı kısmı ise Richard’ın abisinin, Daniel Parker ve Thomas’ı affetmesi ve hatta onlarla el sıkışmasıydı.

Dava, Lord Coleridge’in başkanlık ettiği beş hakimin huzurunda gerçekleştirildi. Mahkemede, bir zorunluluk durumunun gerçekten var olup olmadığı üzerinde uzun tartışmalar yapıldı. En sonunda mahkeme Parker’ın öldürülmesinin gereksiz olduğuna kanaat getirdi ve suçluları ölümle cezalandırdı.

Daha sonra İç işleri Bakanlığı suçluları affetti ve 6 ay hapis yattıktan sonra serbest bırakıldılar. İçlerinden ilk affedilen Edmurd tekrar denize döndü. Thomsan ve Edwin bu işe sıcak bakmadılar.

Hikayenin en ilginç kısmını sona sakladık…  1974 yılında Arthur Koestler adlı yazar The Sunday Times’ta bir yarışma düzenliyor. Yarışmanın konusu tarihteki bilinen en çarpıcı tesadüfü bulmak. Kazanan yarışmacının bulduğu öykü ise şu.

Yazar Edgar Allan Poe’nun 1838’de yani kazadan 46 yıl önce yazdığı “The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket” adlı öyküsünde, dört denizci deniz ortasında aynı şekilde kalıyorlardı. Aralarında içlerinden birinin kalanları yaşatmak için feda edilmesi konusunu tartışıyorlar. Bir kura çekiliyor ve kaybeden denizcinin adı tam olarak Richard Parker…

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler: 

Okyanus Ortasında 76 Gün Mahsur Kalan Denizcinin İnanılmaz Hikayesi

Kokpit Camından Dışarı Fırlayan Pilot Tim Lancaster’in, Akıl Almaz Hikayesi!

İntihar İçin Empire State’e Çıkıp Rüzgarla Bir Alt Kata Düşerek Kurtulan Kadın: Elvita Adams

10 Bin Metre Yükseklikten Yere Çakılan Uçaktan Sağ Kurtulan Hostes

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

Mecazen Değil Gerçek Manada İki Yüzlü İnsan “Edward Mordrake” Efsanesi

Nokia’nın Efsaneleşmiş Zil Sesinin “Nokia Tune”nun İlginç Hikayesi🎵