Havuç Neden Turuncu Renktir?

Hollanda'nın kurucu Kralı William of Orange ve havucun ne alakası var? İşte havucun ilginç tarihi ve hikayesi...


32
24 Paylaşım, 32 points

Aslında havuçlar daha çok beyaz, sarı ve mor renkteydi. Ancak 17. yy’da Hollandalı havuç üreticileri, ülkelerinin kurucusu olarak kabul ettikleri William of Orange’ın onuruna Hollanda’nın sembol rengi turuncu renkte havuç yetiştirmeye başladılar.

Çoğu insan havucun parlak canlı pigmentlerinin içinde beta-carotene bulunduğunu bilir. Hatta aynı organik bileşen bal kabağında da vardır. Ancak bu süpermarketlerde gördüğümüz bütün havuçların portakal rengi olma nedeni bu değildir. Çünkü havuç aslında çok geniş bir renk yelpazesinde yetiştirilebilen bir üründür. Mor, sarı ve beyaz çeşitleri vardır ama bu çeşitlere süpermarketlerde pek rastlanmaz.

Güney Fransa’da MÖ 35 yılında Romalılar tarafından kurulan Arousio kasabası, “Aurenja” olarak telaffuz edilirdi. Kasaba, 1544 yılında Nasau Hanedanı’ndan Suskun William adı ile anılan prens tarafından yönetilmeye başlanır ve prensin adı Suskun William’dan Orange’lı William’a dönüşmüş, 

Orange’lı William, 1568 yılında Habsburg Hanedanı’na karşı başlayan isyana öncülük eder. Hatta William, Hollanda’nın bağımsızlığını kazandığı 1648 yılına kadar devam eden Seksen Yıl Savaşları’nın ilk ve en önemli lideri ve Hollanda kraliyet ailesinin kurucusu olmuştur.

William tarafından hazırlanan bayrak mavi, beyaz, turuncu renklerine sahipti. Ancak daha sonra 1937 yılında Hollanda’nın resmi bayrağı renkleri mavi, beyaz, kırmızı olarak değiştirildi. Hollanda’da hala milli bayram ve törenlerde turuncu renk ön planda, yani turuncu renginin Hollandalılar için milli duyguları yansıtan kutsal bir renk.

O sıralarda Hollandalılar havuç çiftçileri olarak tanınırlardı. Ama havuçlar sarı, beyaz ve mor renkteydi. 17. yüzyıla gelindiğinde içinde bol miktarda beta-karoten içeren ve turuncu renkte olan bir havuç çeşidi geliştirildi. Hollandalı üreticiler William’ın onuruna turuncu renk havucun üretimine ağırlık verdiler. Yani öetle havucun turuncu olmasının esas nedeni, Hollanda’nın sembol rengi olması. 

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

32
24 Paylaşım, 32 points