Haftanın Uzay Fotoğrafları: Mighty Mite Mercury

Araştırmacılar, her geçen gün uzayın derinliklerinde yeni bir şeyler keşfediyorlar ve fotoğraflıyorlar. Bu hafta fotoğraflar ise Merkür'den geldi.


55
62 Paylaşım, 55 points

Güneş sistemimizdeki tüm gezegenlerin arasında, Merkür önemsenmeyen olabilir. Süslü dönen bulutları veya halkaları veya tüyleri yoktur. Bir atmosferi bile yok. Bu küçük kayalık vücudun volkanizma geçmişine ve kraterlerinde su buzullarına sahip. 

Şimdi gelin hep beraber bu 5 fotoğrafı yakından inceleyelim.

 1. 1 Güneş’in önünden geçen nokta Merkür


  Güneşimizin bu görüntüsünün sol alt köşesine bakarsanız, küçük siyah bir nokta göreceksiniz. Bu nokta, 11 Kasım Pazartesi günü birkaç yıldır ilk kez Dünya ile Güneş arasından geçmeye başlayan, sistemimizin en küçük gezegeni Merkür’den başkası değil. 

  Burada Merkür özellikle küçük görünüyor, ancak her şey güneşin yanında küçük görünüyor.

 2. 2 Merkür’deki Rembrant hazvası


  NASA'nın MESSENGER misyonu Merkür'ün yörüngesindeyken, Rembrant havzasının kenarının fotoğrafı da dahil olmak üzere, gezegenin fotoğraflarını emsali görülmemiş derecede ayrıntılı olarak çekti. Rembrant, yüzeydeki en büyük havzadır ve görüntünün ortasından geçen uzun dikiş plaka tektoniğinin bir özelliğidir.

 3. 3 Dominici krateri


  Resmin üstündeki parlak kraterin adı Dominici krateridir. Yüzeye çarpan şey her neyse, ejecta materyalini gezegenin dışına göndererek volkanik kalıntıları ve altındaki daha parlak materyalleri ortaya çıkarıyor.

  Bu havzanın tamamı volkanlardan lavlar ile doldurulmuştur. Bu nedenle meteorlar, kir ve kayaları birbirine karıştıracak şekilde çarpar ve bilim insanlarının yüzeyin altında ne tür malzemeler olduğu konusunda bazı bilgiler edinmelerine yardımcı olabilirler.

 4. 4 Caloris havzasının parlak görüntüsü


  Caloris havzasının bu sahte renkli görüntüsü, turuncu renkli eski lavları ve daha derin morlardaki meteorit darbeleriyle karıştırılan malzemeyi göstermektedir. MESSENGER ekibindeki bilim adamları bu fotoğrafı, güneş ve uzay aracının doğrudan tepeye çıktığı zaman için planladılar. 

  Çekim yapmak için doğal bir ışık kaynağı kullanan araştırmacılar: Güneşin parlaklığı, MESSENGER'deki cihazların ve kameranın net ve ayrıntılı veriler toplayabilmesi anlamına geliyordu.

 5. 5 MESSENGER uzay aracı


  Bu görüntüde yer alan araç, MESSENGER uzay aracı. Merkür'ün yörüngesinde geçirdiği dört yıl boyunca MESSENGER, Merkür'deki eski volkanizma kanıtlarını keşfetmekle kalmadı, aynı zamanda kraterlerde su buzu da buldu.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

55
62 Paylaşım, 55 points