in , ,

Gökyüzünün Titanik’i, Hindenburg Zeplin Felaketi

Denizcilik tarihinin en ünlü ve acı faciası Titanik’in bir benzeri malesef havacılık tarihinde de mevcut. 245 metrelik uçan bir dev “LZ 129 Hindenburg” zeplini inşaa edilmiş en büyük hava aracıydı. Zeplinler çağının en hızlı ve en konforlu ulaşım araçlarındandı ve özellikle varlıklı insanlar tercih ediyordu.

İnşaatı 1931 yılında başladıktan beş yıl sonra tamamlanmış ve birçok test uçuşu gerçekleştirmişti. Hindenburg  zeplini tıpkı Titanik gibi muhteşem restaurantları, lüks yolcu kabinleri, sıcak suyu, havalandırması ve kamaraları olan, dört adet Dizel motorla çalışmasına rağmen sessizce havada süzülen bir zeplindi.

Bugüne kadar yapılmış olan en büyük hava taşıtı olan “LZ 129 Hindenburg”, Alman Zeplin Havayolu Şirketi Deutsche Zeppelin-Reederei tarafından işletiliyordu. Hizmetinin ikinci yılında, 3 Mayıs 1937 tarihinde ilk Kuzey Amerika transatlantik yolculuğuna çıktı. Gemide bulunan 36 yolcu ve 61 mürettebatı ile 3 Mayıs akşamı Frankfurt’tan ayrıldı.

Bu araç kıtalar arası kesintisiz yolculuk yapan döneminin teknoloji harikasıydı ve medyanın ilgi odağıydı.

Hindenburg, Avrupa ve Amerika arasındaki ilk tarifeli tur gezisinde, New Jersey’deki Lakehurst Donanma Hava İstasyonuna vardığında Zemin işlemcileri akşam saat 19:21 de geminin burnundan atılan  iniş halatlarını yakaladıktan dört dakika sonra, Hindenburg aniden alevler içinde kalarak bir yere düştü ve saniyeler içiçerisinde kül oldu.

Faciada gemide bulunan 36 yolcu ve 61 mürettebattan, 13 yolcu ve 22 mürettebatının ölümünün yanı sıra yer mürettebatının bir üyesi feci şekilde can vermişti. Diğer kazazedeler ise ağır derece yanıklara kurtulmuşlardı.

Zeplinlerin popüler olduğu ve üretildiği dönemde kıtalar arası yolculuk yapabilen tek araç olduğu için meraklıları tarafından takip edilmiş, hatta Hindenburg zeplini inişe geçtiğinde gazeteciler spontane bir şekilde gelişen kazayı izlemişlerdir. Donanma üssünde zeplinin inişini kaydetmek için bekleyen medya mensuplar acı kazanın görüntülerini çekmişlerdi. 100’e yakın kişi felakete tanık olmuştu.

Almanya zeplini uçurabilmek için gerekli olan helyum gazını elde edebilmek için, o dönemde tek tedarikçi ülke olan ABD’nin kapısını çaldı. Ancak ABD’nin 1927 Helyum Kontrol Yasası uyarınca helyum ihracatı yasağı nedeniyle Helyum gazı satmadı. Alman mühendisler bu nedenle alternatif olarak son derece yanıcı bir gaz olan hidrojen gazını tercih etmişlerdi. Helyum yerine hidrojen gazı kullanılması ise facianın ana sebebiydi ve Hindenburg’un sonunu hazırlamıştı.


Zeplin, hava üssüne iniş yapacağı sırada statik elektitiğin etkisiyle içinde bulunan hidrojen tankları patlamıştı, patlama sonucu yanıcı olan hidrojen alen almış tüm yolcuların ve mürettebatın hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Hindenburg Faciası hakkında çeşitli komplo teorileri üretildi. Olayın bir sabataj olduğu söylentisi çıkmıştı. Fakat gemi enkazı mercek altına alınmış ve yapılan incelemeler sonucunda kazanın sabotaj şüphesi taşımadığı kazanın, geminin dış gövdesindeki statik elektriğin kıvılcım oluşturmasıyla meydana geldiği kesinleşmişti.

İngiliz ve Amerikan zeplinlerinin yaptıkları ölümlü kazalar bu teknoloji hakkında kuşkulara neden olmuş fakat Hindenburg faciası bu sürece bir nokta koyarak o dönem popüler olan zeplinlerin sonu getirmiş ve modern havacılığın başlamasına sebep olmuştu.

Led Zeppelin ilk albümünü yayınladığında 937 yılındaki tarihin en büyük  zeplin faciasının fotoğrafı albüm kapağında kullanmı ve çok tartışılmıştı. Tarihte “Hindenburg Felaketi” olarak yer eden facianın fotoğrafını merkezine alan kapak tasarımına imza atan George Hardie, geriye dönüp baktığında pişmanlığını dile getirmiş ve  “Kazanın video kayıtlarını izlediğinizde duyduğunuz tek şey insanların çığlıkları… Bunu bir albüm kapağına çevirmeden önce daha uzun düşünmemiz gerekiyordu; şimdi olsa kesinlikle böyle yapmazdık.” demiş.

Kaynak: 1 2 3 4


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

1.5 Milyon Balonun Göğe Bırakılmasıyla Gelen Facia

Geç Kaldığı İçin Titanik’e Binemeyen Tek Yolcu “Besim Ömer Akalın”

Dünyanın En Ünlü 10 Komplo Teorisi

Titanik Faciasından 14 Yıl Önce Yazılan Ve İnanılmaz Benzerlikleri Olan “Titan Kazası” Kitabı

[zombify_post]

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Uzun Yıllardır İnsanlığın Başına Bela Olmuş 10 Ölümcül Virüs

Koronavirüs (Covid-19) Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor?