in

Gizemli Hastalık: Morgellon Nedir?

Milyonlarca bakteri ve mikrop türü bulunuyor. Bu bakteri veyahut mikrop türlerinden bazıları ise çeşitli hastalıklara kapı aralayabiliyor. Ancak bir takım hastalıklar var ki oldukça nadir görülüyor. Morgellon hastalığı veyahut morgellon belirtisi da nadir hastalıklar arasında bulunuyor. Ciltte kaşıntı ve yanmayla beraber lezyonların oluşmasıyla kendini gösteren bu hastalık, oldukça nadir görülüyor. Peki bu hastalığa ne neden oluyor, rehabilitasyonu ve semptomları nedir? Gelin birlikte bakalım.

Morgellon hastalığı, bir çeşit cilt hastalığı. Bu hastalığa neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Hastalığı gizemli kılan ise bu hastalığa sahip kişilerin cildinden siyah, mavi ya da kırmızı renkte lifler sarkması

Bu hastalığın orijinleri 17. asra kadar uzanıyor ancak o senelerden beri 2002 seneye dek bu hastalıkla karşılaşılmamıştı. 2002 seneninde ise morgellon hastalığı yine görüldü

Hastalığı gizemli kılanın ciltten sarkan lifler olduğunu söyledik. Bu liflerin yapısı ise hemen hemen 20 senedir yapılan çalışmalara karşın çözülebilmiş değil.

Hastalıkla alakalı liflerin organik olduğu dışında hiçbir şey bilinmiyor. Hastalık şu ana dek 14 bin kişide görüldü. Peki morgellon belirtisinin belirtileri neler?

Morgellon hastalığının belirtileri Lyme hastalığına benziyor. Bu yüzden de karıştırılabiliyor. Morgellonun yaygın belirtileri arasında; vücudunuzda haşere yürüyormuş hissi, kaşıntı ve tabii ki ciltten çıkan lifler bulunuyor. Diğer belirtileri ise şöyle;

– Yorgunluk– Kaşıntı– Eklem ağrıları– Kısa müddetli bellek kaybı– Konsantrasyon zorluğu– Çöküntü– Uykusuzluk

Morgellon hastalığı kimlerde görülüyor?

Morgellons Research Foundation’a göre şu ana dek 14 binden fazla kişi Morgellondan etkilendi. Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezleri (CDC) tarafından yapılan ve 3.2 milyon katılımcının bulunduğu 2012 çalışmasında ise morgellonun yaygınlığı 100 bin katılımcı başına 3.65 olaydı.

Aynı Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezleri’nin çalışması morgellonun en sık beyaz ve orta ihtiyar kadınlarda görüldüğünü gösterdi. Bir diğer çalışma bir takım kişilerin morgellona yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğunu gösterdi. Bu kişiler arasında;

– Lyme hastalığı olanlar– Bir kene tarafından ısırılanlar– Hipotroidi olanlar bulunuyor

2013’ten beri yapılan çoğu araştırma, morgellonun bir kene ile dağıldığını gösteriyor, bu yüzden bulaşıcı olma ihtimali düşük. Ancak hastalığın nedenini bulmak için araştırmalar sürüyor

Morgellon nasıl rehabilitasyon ediliyor?

Morgellon için uygun tıbbi rehabilitasyon daha mevcut değil ancak doktorlar meseleye kapı aralayan şeye yönelik bir rehabilitasyon uygulayabiliyorlar. Morgellonun bir enfeksiyondan kaynaklandığını düşünen doktorlar antibiyotik rehabilitasyonu uyguluyor. Bu rehabilitasyon bakterileri öldürebiliyor ve cilt yaralarını iyileştirebiliyor. Anksiyete, stres veya diğer mental problemlerden birini yaşıyorsanız veya bunları morgellon ile başa çıkarken geliştirirseniz, psikiyatrik ilaçlar veya psikoterapi ile de rehabilitasyon edilebilirsiniz.

Doktorunuz vaziyetinizin bir mental rahatsızlıktan kaynaklandığını düşünürse, sadece psikiyatrik ilaçlar veya psikoterapi ile rehabilitasyon edilebilirsiniz. Doktorlar morgellon ile ilgili değişik görüşlere sahip.

Morgellon hastalığı neden tartışmalı bir konu? Tıp dünyasının bu konudaki görüşü nedir?

Morgellon, tıp dünyasında tartışmalı bir konu. Zira yeterince anlaşılabilen bir hastalık değil. Bu hastalıkla alakalı araştırmalar hudutlu ve kaynaklar çok az. Ayrı olarak morgellon daha gerçek bir hastalık olarak sınıflandırılmıyor ve çoğunlukla psikolojik bir hastalık olarak kabul ediliyor. Son çalışmalar morgellonun gerçek bir hastalık olduğunu gösteriyor gibi görünse de, bir hayli doktor hala bunun antipsikotik ilaçlarla rehabilitasyon edilmesi şart olan bir ruh sıhhati meselesi olduğunu düşünüyor.

Morgellon hastalığının en yaygın belirtisi olan ciltten sarkan lifler dahi tartışmalı. Morgellonu psikiyatrik bir hastalık olarak kabul edenler, liflerin elbiselerden geldiğine inanıyorlar. Morgellonu bir enfeksiyon olarak kabul edenler ise liflerin insan hücrelerinde üretildiğine inanıyorlar.

Vaziyetin geçmişi de bu tartışmaya katkıda bulundu. 17. asırda bir grup çocuğun sırtından çıkan lifler tanımlandı ve “morgellon” olarak adlandırıldı. 1938’de ise ciltte dolaşma hissi, sanrısal parazitoz olarak adlandırıldı, bu da cildinizin böceklerle istila edildiğine değin yanlış inanç mananına geliyordu.

Patlayan cilt lifi vaziyeti 2002’de yeniden ortaya çıktı. Bu sefer ciltte kaşıntı ve sürtünme hissi ile ilişkilendirildi. Eski ortaya çıkışla benzerliklerinden dolayı Morgellon hastalığı olarak adlandırıldı. Ancak ciltte sürtünme hissi ile olduğundan ve nedeni bilinmediğinden, birçok doktor ve araştırmacı buna sanrısal parazitoz ismini verdi.

Muhtemelen internette arama yaptıktan sonra kendiliğinden teşhis sebebiyle, olay sayısı 2006’da, bilhassa Kaliforniya’da ehemmiyetli ölçüde arttı. Bu büyük bir çalışma yapılmasına kapı araladı. Çalışmanın neticeleri 2012’de yayınlandı ve enfeksiyon ya da böcek ısırığı dahil altta yatan hiçbir nedenin bulunmadığını gösterdi. Bu, bazı doktorların morgellonun aslında sanrısal parazitoz olduğuna olan inancını güçlendirdi.

2013’ten beri ise mikrobiyolog Marianne J. Middelveen ve meslektaşlarının araştırması, morgellon ile kene kaynaklı bakteri Borrelia burgdorferi arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Böyle bir ilişki varsa, bu, morgellonun bulaşıcı bir hastalık olduğu kuramını destekler.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

10

Türkiye’de Hizmet Veren 10 Film ve Dizi Platformu

Bebeğiniz İçin En İyisi: 9 Doğal Bebek Şampuanı