in , , ,

Geç Kaldığı İçin Titanik’e Binemeyen Tek Yolcu “Besim Ömer Akalın”

İlk yolculuğuna çıkacağı açıklandığında geminin Southampton-New York arasındaki ilk seferine katılan şanslı insanlar arasında olabilmek için dünyanın sayılı zenginleri, kontesler, lordlar biletleri adeta kapıştı.

Geminin en alt bölümündeki 3’üncü sınıf kamaraların bileti bile bugünün parasıyla 1000 dolardı. Titanik’in batacağına kimse ihtimal vermiyordu ancak facia gerçekleştiğinde “Tanrı bile bu gemiyi batıramaz” denilen Titanik okyanusun dibini boyladı. Bu trajik faciada 1514 kişi hayatını kaybetti.

Hareket ettiğinde Titanic gemisinde 2223 yolcu vardı, ama aslında gemide 2224 yolcu olması gerekiyordu. Bilet sahiplerinden biri geç kaldığı için gemiye binememişti.

Ömer Besim Akalın; Titanik faciası ile sonuçlanan yolculuk için bileti olup da yolculuğa geç kaldığı için katılamayarak felaketten kurtulmuş tek yolcuydu. Bavulları ve eşyaları önceden gemiye yüklenmiş ancak o olmadan Titanik’te yolculuğa çıkmıştı.

Yıllar sonra bir röportajında; “Titanik’ten kurtulan tek Türk benim, onun için artık hiçbir kazadan korkmuyorum. 1514 ölü. Elimi biraz daha çabuk tutsaydım bu sayı 1515 olabilirdi. Hayatımı bir vapuru kaçırmama borçluyum.” demiştir. 

Besim Ömer Akalın kötü hava koşulları nedeniyle Titanik’in New York’a gitmek için gemiye bineceği liman olan Fransa’daki Cherbourg limanına yetişemedi ve Titanik gemisini kaçırdı.

Oraya vardığında Titanic limandan ayrılalı tam 4 saat olmuştu. Dünyanın en trajik facialarından biri olan Titanik’ten kılpayı kurtulduğunu ise daha sonradan öğrendi.

Besim Ömer Akalın 1912 yılında New York’taki bir sağlık kongresine katılmak için bir ay öncesinden Titanik’te yer ayırtmıştı.

Yolculuğu Titanik’in sonradan uğrayıp yolcu alacağı Fransa’daki Cherbourg limanında başlayacaktı.

Besim Ömer Akalın limana gidecek olan trene bindi ancak tren kötü hava koşulları, şiddetli yağmur ve bunun yol açtığı toprak kaymaları yüzünden 16 saat gecikti.

Besim Ömer Akalın Cherbourg limanına vardığında, Titanic gideli tam 4 saat olmuştu.

Ömer Besim Akalın New York’a gidecek olan başka bir gemiden bilet aldı ve beklerken bir gazeteden Titanik’in battığı haberini okudu. Üstelik ölen yolcular listesinde kendi adı da vardı. Gemiyi kaçırmasına rağmen adı yolcu listesinden çıkarılmamıştı.

Kazadan kurtulduktan 1 yıl sonra, 1913-1914 yıllarında halktan kadınlara hastabakıcılık kurslara açtı. Bu kurslarda 300 kadar hasta bakıcı yetişti. Çoğu I. Dünya Savaşı’nda Çanakkale cephesi ve diğer cephelerde yaralanan askerlere baktılar. Besim Ömer Paşa, Çanakkale Savaşı sırasında Kızılay Genel Müdürlüğü yaptı.

Ömer Besim Akalın kadın ve çocuk hastalıkları konusunda ülkemizin önde gelen doktorlarındandı. Askeri Tıbbiye mezunu olduğu için Ömer Besim Paşa olarak anılıyordu. Daha sonra “Akalın” soyadını aldı.mYaşamı boyunca 50 kadar eser bıraktı. Bunlardan en ünlüsü Türkiye’de yayınlanan ilk sağlık yıllığı olan “Nevsal-i Afiyet” idi.

Kaynak: 1 2 3

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Tarık Cebeli

Hiç “E” Harfi Kullanılmadan Yazılan Ve Çevirilen Kitap “Kayboluş”

CES 2020’de İlgi Çeken Teknolojik Ürünler