in

Farklı Şekillerde Tüketildiğinde Zarar Verebilen 8 Besin

1. Muz

Uzmanlar, diyabet hastasıysanız olgunlaşmamış muzları yemekten ziyade, olgunlaşmamış muzları yemenin daha iyi olduğunu söylüyor. Bir muz olgunlaştığında, içerisindeki nişasta, şekere dönüşmeye başlıyor. Bu yüzden de olgunlaşmış ve kararmış muzlar çok daha tatlı oluyor.

2. Mantar

Mantarlar pişirildikten sonra içlerindeki B vitaminini kaybederler. Ancak onları pişirmek yeniden de güvenli. Zira çiğ mantarlar sünger gibidir ve pişirilerek yok edilebilecek zehirli maddeleri emebilir. Nitekim mantarı seviyorsanız, haşlamak veya kızartmak yerine ızgara veya mikrodalgada pişirebilirsiniz. Böylelikle besin değeri artar. sahiptirler.

3. Domates

Çiğ domates yemeye alıştık. Domates, C vitamini içerir ancak uzmanlar pişirildiklerinde çok daha yüksek likopen düzeylerine sahip olduklarını söylüyorlar. Bu, C vitamininden daha kuvvetli bir antioksidan olabilir. Ayrı olarak, domatesleri pişirmek lifleri yumuşatacağından, böylelikle sindirimi daha kolay hale gelir.

4. Havuç

Bu biraz şaşırtıcı fakat beta karoten sayesinde bizim için çok iyi olan havuçlar pişirildiğinde besin değerleri artıyor. Bilhassa havuçları haşlamak, sebzenin içerisindeki beta-karoten düzeyini artırıyor. Diğer taraftan havuçları kabuklarıyla ve dilimlemeden bütün olarak pişirmek de çok daha yararlı. Zira antioksidan özelliğin artırıyor.

5. Ispanak

Doktorlar, ıspanağın besin değerinin oldukça yüksek olduğunu ancak pişirirseniz daha fazla kalsiyum ve demir üretebileceğini söylüyor. Ispanak, demir ve kalsiyum emilimini engelleyen oksalik asit yüklü olduğu için pişirdiğinizde bu element parçalanır ve emilim artar. Bu da daha yararlı bir yemek yemenize yardımcı olur.

6. Peynir

Peynir mükemmel bir protein kaynağıdır ancak her türün değişik ek yararları olabilir. Sözgelimi, mozzarella; sodyum ve kalori itibariyle diğer peynirlerin çoğundan daha düşüktür. Ayrı olarak probiyotik görevi gören bakteriler içerir, böylece bağırsak sıhhatini ve bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir.

7. Ekmek

Kızarmış ekmeğin daha düşük glisemik indekse sahip olduğu bulundu. Bu indeksin kan şekeri düzeyiniz üzerinde tesiri vardır, bu yüzden şeker hastaları için daha iyi bir tercih olabilir.

Ekşi mayalı ekmek, diğer ekmek türlerine göre daha yüksek düzeyde antioksidan ve folat içerir. Ayrı olarak fitat düzeyleri daha düşük olduğundan vücudunuzun besinleri daha kolay emmesini sağlar.

8. Pancar

Bir çalışma, her gün 250 mililitre pancar suyu içmenin yüksek tansiyonu olan 68 kişi üzerindeki tesirlerini inceledi. Netice olarak, araştırmacılar kan basıncını ehemmiyetli ölçüde düşürdüğünü buldular. Diğer taraftan haşlanmış pancarın sindirimi daha kolay olabilir. Zira sert lifleri haşlanmış patateslerde olduğu gibi parçalanır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Forbes’tan Bayraktar TB2 İHA’sına Övgü

Para Transferini 7/24 Devam Ettirecek Sistem FAST Duyruldu