in

Facebook’tan Taliban’a Yasak

BBC’ye demeç veren bir Facebook sözcüsü, Taliban’ı öven ya da Taliban’la ilgili olan bütün paylaşımların yasak edildiğini, paylaşım yapan hesapların banlanacağını açıkladı. Alınan karar, Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi platformlarda da geçerli.

Facebook, dünyanın gözünün kulağının üstünde olduğu Afganistan’la ilgili bir karar aldığını duyurdu. Bu kararın Facebook ile beraber Facebook’a ait tüm sosyal medyayı kapsadığını açıklayan yetkililer, sahip oldukları platformlarda Taliban’ı öven veya Taliban’a destek mesajı paylaşan hesaplarının birisinin bile gözünün yaşına bakılmayacağını söylediler. Facebook, Taliban’a destek olan sayfa, grup veya kullanıcıların hesaplarını direk olarak banlayacak.

BBC’ye konuşan bir Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu kararın uygulanması için Afganistan’da konuşulan dilleri bilen ve bölgeyi tanıyan isimlerden oluşan özel bir ekibe sahibi olduğu ifade edildi. Sözcüye göre bu ekip, Afganistan’da yaygın olarak kullanılacak olan diller ile kendilerini Taliban’a yakın hisseden kişi ve kurumları yakın markaja alacak. Bu süreçte yapılacak en ufak bir paylaşım, hesabın kapatılmasına yol açacak.

“Hükümetlerin tavrı bizi ilgilendirmez. Taliban, bir bölücü terör örgütüdür”

Facebook sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda, Amerika hükümetinin Taliban’ı bir bölücü terör örgütü olarak gördüğü ve Facebook’un görüşünün de bu yönde olduğu ifade edildi. Çeşitli ülkelerdeki hükümetlerin Taliban’ı tanımaya yakın olduklarının farkında olduklarından bahseden sözcü, bu anlayışın kendilerini bağlamadıklarını açıkladı. Taliban, internet dünyasını aktif olarak kullanan oluşumlardan birisi. Bu bağlamda özellikle de WhatsApp,Taliban’ın aktif olarak kullanmış olduğu iletişim araçlarından birisi. Dünyanın en çok kullanılacak olan anlık mesajlaşma uygulaması ile alakalı farklı bir parantez açan Facebook sözcüsü, direk olarak Taliban üyeleri tarafından kurulduğu iddia edilen WhatsApp grupları olduğunu, bunlarla ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. Söz konusu grupların Taliban’a ait olduğu tespit edilir veya bu süreçte yeni gruplar açılırsa, bu gruplar da WhatsApp’tan engellenecek.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Written by Yalı Çapkını

Fenerbahçe, Getir'le Sponsorluk Anlaşması İmzaladı

FSM Köprüsü'nün Bakım Süresince İzleyeceği Yol