in

Evden Çalışma İçin İpuçları:

1. Kendinize ayrılmış bir çalışma alanınız olsun

Seçme talihiniz varsa, masanızı yatak odanız dışında bir yere koyun. İşinize daha rahat odaklanabilmeniz açısından bu son derece ihtiyaç duyulan. Ortamda bir yatak olması, daimi olarak uykunuzun gelmesine ve konsantrasyonunuzun bozulmasına kapı aralayabilir. Ayrı olarak çalışma odanızın bol ışık aldığından emin olun. Her sabah, çalışma odanızı havalandırarak güne başlayın. Çalıştığınız ortamın rahat ve gürültüsüz olması da son derece ehemmiyetli. Dikkat dağıtıcı unsurları odadan çıkarın. Diğer taraftan birkaç nebat almanız, ortamın enerjisini değiştireceğinden kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.

2. Güne kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacak aktivitelerle başlayın

Haneden çalışma için ipuçlarından biri de sabahları kendinizi zinde hissettirecek egzersizler yapmak. Büroya gitmiyorsanız toplu taşımaya yürümüyor, iş yerinde bir koridordan diğerine geçmiyorsunuz demektir. Tabii olarak bu hareketsiz olduğunuz ve gittikçe enerjinizin düştüğü mananına gelir. Gün içerisindeki hareketliliğinizin azalması hem fiziksel hem de zihni açıdan zinde olmamanıza yol açabilir. Bu yüzden güne başlarken, kısa bir egzersiz rutini oluşturmak haneden çalışmanızı daha rahat hale getirebilir. Sabahları yapacağınız küçük bir egzersiz veyahut meditasyonla üretkenliğinizi ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

3. Gününüzü programlamayı savsaklamayın

Haneden çalışırken, bilhassa erken uyanmak istemeyenler işin başlamasına 5 dakika kala yataktan çıkıyor. Ancak bu tüm gün motivasyonun düşük olmasına kapı aralıyor. Haneden çalıştığınızda, geç uyumak daha cazip geliyor olabilir. Lakin, beynimiz düzeni sever, bu yüzden çalar saatinizi her gün aynı saatte (tercihen erken kalkacak şekilde) ayarlayın. Egzersizinizin hemen peşinden güzel bir kahvaltıyla motivasyonunuzu artırın.

4. Duş alın ve işe gidiyormuş gibi hazırlanın

Evet, haneden çalışma için giyinmeye ihtiyaç yok. Ancak pijamalarla çalışmak sahiden işe odaklanmanıza mani olmuyor mu? Sabahları kendinize gelmek için, bir duş alabilir ve işe gidiyormuş gibi giyinebilirsiniz. Muhtemelen söylemeye gerek yok fakat pijamalarınızla çalıştığında beyniniz derinliklerinde bir yerde “Hadi o konferans müzakeresine katılalım” yerine “Hadi yatağa dönelim” diye düşünüyor.

5. Hane işi yapma isteğinize karşı koyun

Ara sıra çamaşır yıkamak sizi öldürmez ancak hane işlerine odaklanıp, tüm iş gününü bunlara ayırırsanız muhtemelen yeni bir işe ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden iş saatlerinizde hane işlerinden uzak durun.

6. Molalar vererek çalışmaya özen gösterin

Muhtemelen bürodayken arada bir kahve molası verip, kafanızı dağıtıyordunuz ya da iş arkadaşlarınızla sohbet ediyordunuz. Evden çalışma vaziyetinde ise kahvelerinizi masa başında evinizin konforunda içiyor olabilirsiniz. Ancak, bu sizi bunaltır ve gün içerisinde üretkenliğinizin düşmesine neden olur. Bu nedenle kendinize uygun vakitlerde 10-15 dakikalık minik molalar vererek bilgisayar başından uzaklaşmaya çalışın. Böylelikle hareket etmiş de olursunuz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Ölümüne Bir Müzik Aletinin Sebep Olduğu 7 Kişi

Soğuk Odada Uyumanın Daha İyi Olmasının Nedenleri