in

Elektronik Müzik Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler ve Ekipmanlar

Konu müzik dinlemek olduğunda hepimizin beğendiğiyle ve severek dinlediği müzik türleri var  Hem de bu türler öylesine çeşitli ki son zamanlarda birbirine tam ters diyebileceğimiz türleri dahi keyifle dinleyenler görebilirsiniz. Anlayacağınız iş müzik dinlemeye geldiğinde seçenekler sonsuz  Tabii aynı vaziyeti müzik yapmak için söyleyemiyoruz! Takdir edersiniz ki müzik üretmek çok daha çetrefilli bir uğraş. Hele konu elektronik müzik olduğunda işler bir hayli değişiyor. Elektronik müzik yapmak isteyenlerin bilmesi şart olan temel bilgileri araştırdık ve derledik. İşte elektronik müzik yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler ve elektronik müzik ekipmanları…

Öncelikle ne üretmek istediğinize karar verin

Elektronik müzik, tek kalıba sığdırabileceğiniz bir müzik türü değil. Başka bir deyişle bir hayli değişik alt türü bulunuyor. Dolayısıyla üretmek istediğiniz müziğin türüne spesifik olarak karar vermelisiniz. Bunun yoluysa elbette bol bol müzik dinlemekten geçiyor.

Sual sormaktan çekinmeyin ve araştırın

Elektronik müzik yapmak istiyorsanız bilhassa başlangıç evresinde merak ettiklerinizi sormaktan çekinmemelisiniz. Müzik tarzını beğendiğiniz, daha profesyonel bir isime aklınızdaki sualleri sorabilirsiniz. Ek olarak internet çağında yaşadığımızı unutmamalısınız. Başka bir deyişle son zamanlarda bir hayli şeyi internetten öğrenmek olası. Bilhassa Youtube’da çeşit çeşit eğitici videolar bulmanız olası.

Bütçenizi iyi tasarılayın

Konu elektronik müzik ekipmanları olduğunda binlerce lira harcamanız olası, tabii harcamamanız da  Şayet elektronik müzik yapmaya yeni başlıyorsanız öncelikle önceliklerinizi belirlemelisiniz. Tek seferde hayalini kurduğunuz tüm ekipmanları almak oldukça pahalıya patlayabilir. Bunun yerine ilk olarak iyi bir bilgisayar satın almalı, yazılımınızı edinmeli ve diğer ekipmanlara geçmelisiniz. Sözgelimi ilk etapta uygun ücretli bir kulaklık seçebilir, giderek ekipmanlarınızın kalitesini arttırabilirsiniz.

Peki hangi elektronik müzik ekipmanları ihtiyaç duyulan? Yeterli donanıma sahip bir bilgisayar edinin

En ehemmiyetli ekipmanın bilgisayar olduğundan söz etmiştik  Elektronik müzik yapmak için ekseriyetle MacBook seçenek ediliyor. Bunun sebebi ise MacBook, bilhassa de Macbook Pro, modellerinin ihtiyaç duyacağınız donanımsal özelliklere sahip olması. Tabii oldukça pratik bir arayüzü olduğunu da unutmamalısınız. Satın alacağınız bir MacBook’u normal koşullarda yıllarca kullanmanız olası. Başka bir deyişle bir hayli producer, konu bilgisayar olduğunda tercihini MacBook’tan yana kullanıyor. Ancak tek çare MacBook değil  DAW programlarını kaldırabilecek başka bir bilgisayar da işinizi görecektir. Seçenek edeceğiniz bilgisayarın özellikleri en az şu şekilde olmalı: 16 GİGABYTE ram, 2.5 GHz, 1 TB gizleme alanı ve en az 2 adet USB çıkışı.

Kulaklık mı yoksa referans monitörü mü?

Yeterli donanıma sahip bir bilgisayar edindikten sonra ihtiyaç duyacağınız bir diğer ekipman ise kulaklık. Üst düzey kulaklıklar oldukça yüksek ücretlere satılsa da Sennheiser gibi markaların uygun ücretli kulaklıkları da işinizi görecektir. Dilerseniz ilerleyen vakitlerde daha profesyonel kulaklıklara yönelebilirsiniz.  . Şayet kulaklık satın almak istemiyorsanız referans monitörlerine yönelebilirsiniz. Kimileri daha doğru bir ses ürettiğini düşündükleri için kulaklık yerine monitör kullanmayı seçenek eder. Tabii monitörlerin kulaklıklara göre daha yüksek bir ücrete sahip olduğunu unutmamalısınız. Ek olarak referans monitörünü kullanacağınız alanın akustiği de çok ehemmiyetli.

Midi klavye

Konu elektronik müzik ekipmanları olduğunda midi klavyeleri atlamak olmaz! Müzik yaparken kullanacağınız bir hayli enstrüman, midi klavye aracılığıyla kontrol edilir. Normal bir klavyeyle benzer özelliklere sahip olan midi klavyeler; normal klavyelerin aksine ses çıkarmaz, bu sesleri yazılıma aktarırlar. Midi klavyeleri bilgisayarınıza bağlamak için USB girişlerini kullanabilir, bu sayede kayıtlar üzerinde oynayarak değişik altyapılar ele geçirebilirsiniz. 

Yazılımsal gerekliliklerle devam edelim: DAW

DAW başka bir deyişle dijital ses işleme istasyonu; bilgisayar üzerinde ses oluşturabileceğiniz, kayıt edebileceğiniz ve tertip edebileceğiniz platformlara verilen isimdir. Son zamanlarda pek çok değişik DAW bulabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanlar Ableton Live, Logic Pro, Cubase ve FL Studio. Hangi DAW’ın size daha uygun olduğunu öğrenmek için internette çeşitli araştırmalar yapabilirsiniz. Bu programlar başta karmaşık ve zor görünse de öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolay. Tabii bu programlarda ustalaşmanın bol bol emek istediğini de söyleyelim!

DAW’ınızı yakından tanıyın ve ilk parçanızı üretin!

Tüm DAW’lar ilk bakışta oldukça karmaşık gözükür. Ancak DAW üzerinde pratik yaptıkça, DAW’ı keşfettikçe ona alışmaya başlarsınız  Ek olarak ekipmanlarınızı da DAW’la beraber kullanmayı öğrenmelisiniz. Başka bir deyişle hepsi biraz vakit ve bol emek isteyen adımlar  DAW’ı iyi bir şekilde kullanmaya başladıktan sonra ilk parçanızı üretmek için tecrübelere başlayabilirsiniz.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Ünlülerin Dövmelerinin Ardındaki Hikayeler

En Büyük Korkularıyla Yüzleşmek Zorunda Kalan 10 Ünlü