in

Elektrik Üretiminde Güneş'in Payı Yüzde 7,5 Yükseldi

TEİAŞ’tan derlenen veriler, yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’de geçen her gün biraz daha yaygınlaştığını gözler önüne seriyor. Özellikle de Güneş, elektrik üretiminde ciddi bir pay sahibi. İşte Türkiye’de Güneş kullanılarak üretilen elektrikle ilgili güncel veriler…

Yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmeye başlayan ülkemiz, güneşten enerji üretimi kapasitesini her sene biraz daha artırıyor. Türkiye Elektrik İletim AŞ.’den (TEİAŞ) alınan son verilerse elektrik üretiminin yüzde 7,5’lik bölümünün sadece Güneş’ten sağlandığını gözler önüne seriyor. Türkiye’nin mevcut koşullardaki elektrik kurulu gücü ise 98 bin 263 megawatta ulaşmış durumda.

Alınan verilere göre sadece Güneş değil, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Bu bağlamda Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücündeki payı yüzde 14’e ulaşmış durumda. Yani ülkemizde üretilen elektriğin yüzde 14’ü, bütünüyle yenilenebilir enerji kaynakları üzerinden sağlanıyor.

Güneş’in en çok kullanıldığı il Konya

TEİAŞ’tan derlenen verilere göre Güneş kullanarak enerji üretimini yapılan kentler arasındaki en yüksek kapasite, Konya’da bulunuyor. 914,9 megawatt üretim kapasitesine sahip olan Konya’yı 390,9 megawattla Ankara, 376,7 megawattla Şanlıurfa, 335,9 megawattla Kayseri ve 294,6 megawattla da İzmir takip ediyor. İlk beş şehri ise sırasıyla Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Manisa, Gaziantep, Mersin, Antalya, Denizli, Elazığ, Eskişehir ve Isparta takip ediyor.Sadece Güneş üzerinden elde edilen elektrik üretimine baktığımızda, kurulu gücün 7 000 325 megawatta ulaştığını görüyoruz. Bunun 699 megawattının lisanslı santrallerden sağlandığını bildiren yetkililer, 6 000 626 megawattlık bölümünün ise lisanssız santrallerden sağlandığını ifade ediyorlar. Aynı zamanda, Güneş üzerinden elektrik üretimi yapan santrallerin sayısı da geçen her gün biraz daha artıyor. Temmuz ayının sonu itibarıyla Türkiye’de Güneş üzerinden elektrik üreten santral sayısı, 7 000 995’e ulaşmış durumda.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Messi, Ücretinin Büyük Bir Bölümünü Kripto Parayla Alacak

KedilerinBedavacı' Oldukları Bilimsel Olarak Kanıtlandı