El Yıkamanın Ne Kadar Önemli Olduğunu Gösteren Etkileyici Deney!

El yıkamanın önemi vurgulayan ve kişisel temizlikle ilgili farkındalık yaratan basit ama etkileyici ekmek deneyi...


68
541 Paylaşım, 68 points

ABD’li bir öğretmenin öğrencilerine el yıkamanın önemini göstermek için hazırladığı deney, geçtiğimiz aylarda sosyal medyada yankı bulmuştu. Coronovirus salgınından sonra el yıkamanın önemi ve bu deney yeniden gündeme geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho eyaletinde öğretmenlik yapan Jaralee Metcalf, Corona virüsü tehdidinin dünyaya yayılmadığı 2019’un son günlerinde öğrencilerine doğru el yıkamanın önemini anlatan bir deney hazırladı. Amacı kış mevsiminde özellikle çocukları kolaylıkla etkileye gripten etkilen grip vakalarına bir son vermek ve el yıkamanın önemi ile ilgili farkındalık yaratmaktı.

Ekmek dilimleriyle yapılan deney çok basitti. İlk ekmeğe dizüstü bilgisayarında çalışan öğrencilerden biri dokundu, ikincisine kimse dokunmadı olduğu gibi torbaya kondu. Üçüncü ekmeğe ellerini yıkamamış olan bir öğrenci dokunurken, dördüncü ekmeğe ise ellerini sabunla yıkayan biri dokundu. Beşinci ve sonuncu ekmeğe ise el dezenfektanı ile ellerini temizleyen bir öğrenci dokundu. Ekmeklerin konulduğu torbalara hangisine, kimin ellediği yazılıp sınıf duvarına astılar. 1 ay boyunca ekmekler plastik poşette bekledi.


Dizüstü bilgisayarda çalıştıktan sonra ellenen 1 numaralı ekmek, ekmekler arasında en kötü görünen oldu. Bu durum okullardaki bilgisayarların hijyen açısından en kötü durumda olan aletlerin başında geldiğini gösteriyordu.

Hiç dokunulmamış 2 numaralı ekmek nispeten temiz görünse de, sabunla yıkanan ellerle dokunulan 4 numaralı ekmekte bariz bir şekilde hiç bakteri yoktu.

Kirli ellerle dokunulan 3 numaralı ekmek ise bariz bir şekilde küfle kaplıydı.

Deneydeki en dikkat çeken kısım 5 numaralı ekmeğin sonucu oldu. El dezenfektanı ile dokunulan ekmek, 1 ayın sonunda neredeyse 3 numaralı ekmek kadar küf kaplıydı. Deneyin sonucu açık bir şekilde gösteriyor ki; sabunla el yıkamanın yerini hiçbir şey tutmuyor!


Rehber Öğretmen Jaralee Metcalf, deneyi ve sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde kendi Facebook sayfasından paylaştı. Aileler arasında çok hızlı bir şekilde yayılan bu paylaşım, çok kısa süre içinde yüz binlerce kişiye ulaştı.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Koronavirüs (Covid-19) Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor?

İnsanlık Tarihinin Bilinen En Büyük Salgın Hastalığı ” İspanyol Gribi”

Bilimin Karanlık Yüzü “Küçük Albert Deneyi”

Bilim Aşkıyla Kendini Defalarca Asarak Deney Yapan Bilim İnsanı “Nicolae Minovici”


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

68
541 Paylaşım, 68 points