in

Ekmeğin Küflü Kısmını Kesip Kalanını Yemek Ne Kadar Sağlıklı?

Muhtemelen sizin de önceden bir çok kez yaptığınız bu yöntem her ne kadar daha sağlıklı gibi görünse de esasında ciddi tehlikelerin önünü açabiliyor. Küflerin çoğu tehlikeli değil ancak bu konu da Rus ruleti oynamamanızda fayda var.

Ekmeğinizin, meyvelerinizin üstünde çıplak gözle görülebilen noktacıklı küfler esasında buz dağının görünen yüzüdür. Mantarların üreme hücreleri olan sporlar saçaklanarak çok daha derine iner, bunların köklerini görmek bir hayli zordur.

Küflenmiş kısımları kesip attığınızda bunların tamamından kurtulmuş olmazsınız. Kalan parçayı yediğinizde bir ağız dolusu mantarı da yemiş olursunuz. Bu da çeşitli sağlık problemlerini yanı sıra getirebilir.

Uzmanlara göre küflerin çoğu zararsız olsa da bazıları tehlikelidir.

Bazı küfler, alerjik reaksiyonlara ya da solunum problemlerine neden olabilen mikotoksinler içerir.  Özellikle aflatoksin adı verilenlerin kansere neden olduğu biliniyor. Mikotoksinler genelde tahıllarda ve kabuklu yemişlerde oluşan küflerde bulunmaktadır, bunlar dışında ise üzüm suyu, kereviz, elma ve diğer bazı besinlerde de bulunabilir. Aflatoksin ise daha çok mısır ve yerfıstığında yaygındır.

Havada bulunan küf sporlarını uzak tutmak için yiyeceklerinizi örtün, bozulabilir gıdalar için saklama kapları kullanın, uygun hava koşullarında saklayın, besinleri üç ila dört gün içerisinde tüketmeye çalışın.

Küflenmiş peynirler de atılmalıdır. Küf, peynirin her tarafına iplikler salarak göremediğiniz bir kirlilik yaratır.

Ayrıca listeria, brusella, salmonella ve E. Coli gibi zararlı parazitler de küfle beraber ortaya çıkabilir. Küf çedar, parmesan gibi sert ve yarı yumuşak peynirlere genelde çok fazla nüfuz edemez. Böylece küflü kısmı kesip peynirin geri kalanını yiyebilirsiniz. Küflü noktanın çevresinden ve altından en az 2,5 cm kesmeniz gerekmektedir.

Brie ve Camembert gibi bazı küf türleri ise peynir yapabilmek için kullanılır. Bunları daha sağlıklı yetişkinlerin yemesinde bir sakınca yoktur. Zayıf bir bağışıklığı olanlar, yaşlı yetişkinler, hamile bayanlar, bebekler ve küçük çocuklar bu peynirleri yememelidir. Ne tür bir peynire sahip olduğunuzdan ya da küflendiğinde ne yapacağınızdan emin değilseniz, garanti yolu seçerek atmanızda fayda var.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Neden Kasırgalara Hep Kadın İsimleri Veriliyor?

Koronavirüsün Beyni Küçülttüğü Ortaya Çıktı: