Einstein’ın Arılarla İlgili Kehaneti Gerçekleşiyor mu?

Einstein'ın “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” sözü gerçek mi oluyor?


61
38 Paylaşım, 61 points

Bilim insanları, dünyada yaklaşık yarım milyon bitki ve hayvan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu, bu oranın büyük bir bölümünü de böceklerin oluşturduğu belirtiliyor.

Finlandiya Doğa Tarihi Müzesi'nde görevli Biyolog Pedro Cardoso, yeni yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre doğada uçan, zıplayan, suda yaşayan ya da sürünen böcek türlerinin hızla yok olduğu ve bu durumun son yarım milyar yılda altıncı kez yaşandığı kaydedildi.

Cardoso, "Böcek türlerinin yok olması ya da azalmasının sebebi büyük oranda insan kaynaklı. İklim değişikliği, küresel ısınma, tarım ilacı kullanımı ve doğada bulunan bitki, hayvan ve diğer türlerin insan kaynaklı tüketilmesi ya da öldürülmesi sebebiyle kelebek, karınca, arı, yaban arısı, çekirge ve diğer uçabilen böceklerin yok olduğu ve bu durumun buz dağının sadece görünen yüzü olduğu belirtildi.

Londra ile Ottawa Üniversiteleri’nde görevli bir grup bilim insanının yaban arıları üzerinde yaptığı araştırmaya göre bu canlılar, küresel ısınma nedeniyle topluca yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

66 farklı yaban arısı türünü 100 yılı aşkın süreç dahilinde coğrafi kayıtlara göre inceleyen bilim insanları, canlıların nüfus hareketlerini bölgesel sıcaklık değişimleri ile kıyaslayan bir model geliştirmiş. Elde edilen sonuçlar ise sıcaklık artışlarıyla yaban arısı nüfusunun düşüşü arasında belirgin bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Bilim insanlarına göre Dünya bu şekilde devam ederse arı nüfusu sadece birkaç yıl içinde yok olacak ve arıların kıyameti yaşanacak.

Sussex Üniversitesi Yaşam Bilimleri Profesörü ve araştırmanın ortak yazarlarından Dave Goulson "Böcekler yeryüzündeki yaşamın üçte ikisini oluşturuyor fakat sayılarında korkunç bir düşüş gözlemliyoruz" dedi ve ekledi: "Yeryüzünde çok fazla araziyi birçok yaşam formu için yaşanamaz hale getiriyoruz ve ekolojik bir kıyamete doğru gidiyoruz. Eğer böcekleri kaybedersek herşey çöker."

Dünyanın en zeki insanı olarak bilinen ünlü bilim insanı Albert Einstein, bilindiği gibi Einstein kıyamet alameti olarak arıları göstermişti. Einstein şöyle demişti:

“Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz”

Arılar ve diğer bazı böcekler, bitkilerin en önde gelen polinatörleri yani polen taşıyıcıları. Bitkiler arıları üzerlerine çekecek ama aynı zamanda onlara besin değeri olan nektarlar üretirler; arılarsa bu nektarı toplarken ister istemez vücutlarına yapışan polenleri diğer çiçeklere taşırlar. Böylece bitkiler sürekli olarak çoğalır, arılar da sürekli olarak kolonilerini doyurabilir. 

Eğer arılar bu denklemden çekilecek olursa, çiçekli bitkilerin önemli bir bölümü inanılmaz büyük yaralar alacak ve çoğu yok olacaktır. Bu çiçekli bitkilerinse önemli bir bölümü, insanların tükettiği bitkiler… İşte bu nedenle insanlar da beslenme konusunda ciddi yaralar alacak.

Teknoloji ilerleyip gelişdikçe, arıların yarattığı boşluğu doldurabilecek ilaçlar ve yöntemler geliştirmesi mümkün olabilir. Fakat şu anda insanlığın elinde böylesine kapsamlı ve uzun vadede etkili olabilecek hiçbir yöntem malesef bulunmamakta.

Kaynak:1 2 3 4


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

61
38 Paylaşım, 61 points