Efsane Müzik Gruplarının İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Tüm dünyaca tanınmış ve müziğe yön vermiş, efsane müzik grupları içinden seçtiğimiz 10 efsane grubun isimlerinin ortaya çıkış hikayeleri...


69
14 Paylaşım, 69 points

Pink Floyd

Grup ilk olarak 1965 yılında Roger Waters ve Nick Mason tarafından “Sigma 6” adıyla Londra’da kurulmuştu ve sırasıyla T-Set, Meggadeaths ve Abdabs isimlerini kullandılar. Abdabs ismiyle bir süre devam etseler de “Çılgın Elmas” Syd Barrett, grubun yeni adını Amerikalı blues gitaristi Pink Anderson ve Floyd Council’in ön adlarını birleştirerek belirlemişt ve “The Pink Floyd Sound” ismini önerdi. “Sound” kelimesi pek çabuk yok oldu ve bir süre The Pink Floyd olarak devam ettiler, en sonunda Pink Floyd olarak kısaltıldı.


Queen

1960’ların sonlarında ilk ismi olan “Smile” grubunun dağılma sürecine girmesi sonrasında grubun devam etmesi için ısrarını sürdüren Freddie Mercury, Brian May ve Roger Taylor’ı ikna etti. İsim olarak Freddie Mercury’nin ‘Queen’ önerisine, önceleri çekimser yaklaşsalar da sonunda Mercury’nin dediği olmuştu. Mercury: ‘’Yıllar önce ‘’Queen’’ ismi aklıma geldi. Bu sadece bir isim ama açıkçası krallara layık ve görkemli. Bu güçlü bir isim, evrensel ve dolaysız. Bu isim çok fazla yoruma açıktı ve tabi ki ismin eşcinsellik göndermelerinin de farkındaydım ama bu düşünülenler bu ismin sadece bir yönünü oluşturuyordu.’’ demişti.


The Beatles

Grup ismini, pek sevdikleri ve müzikal olarak da etkilendikleri “The Crickets”tan (Cırcırböcekleri) ilham alarak bulmuşlardı. Jhon Lennon, farklı şeyi ifade eden bir kelime oyununu isim olarak istiyordu ve Beetles (Böcekler) ve beat (ritim) kelimesi ile harmanlayıp “The Beatles”in isim babası olmuştu.


Led Zeppelin

İlk başlarda “The Yardbirds” ismi ile İskandinavya turnesine çıkan grup çeşitli isim hakları engelinde dolayı isim değiştirmek zorunda kalırlar. Arayışlar esnasında Keith Moon’un, ‘” bu kadroyla kurşundan bir zeplin (Lead Zeppelin) gibi uçarız” sözü akıllara gelir ve menajerleri Peter Grant’in tavsiyesi üzerine “lead” kelimesindeki “a” harfini düşürülerek “Led Zeppelin” adında karar kılınır. Bu ismi ardında 1937 yılında gerçekleşen “Hindenburg Zeplin Faciası”nın da payı olduğu söylenir ki zaten grubun ilk albümünün kapağında da “Hindenburg Faciası”nın bir fotoğrafı bulunmaktadır.


Black Sabbath

Grubun adı ilk başlarda “Earth”dı, fakat o dönem aynı ismi kullanan başka bir grup olduğu için isimlerini değiştirme niyetindeydiler. Kara büyü romanlarına meraklı olan Geezer Butler ve Ozzy bir gün sinemada, 1963 yapımı korku türündeki bir İtalyan-Fransız yapımı olan ve Mario Bava’nın yönettiği “Black Sabbath” filmini izlerler. Eve dönerken grubun adının “Black Sabbath” olacağı konusunda hemfikirdirler.  


The Doors

Lizard King (Kertenkele Kral) Jim Morrison, bir kitap okur ve hayatı değişir. Sözkonusu kitap, Aldous Huxley’in kaleminden çıkan ve meskalin adlı uyuşturucu bir maddeyle yaşadığı gerçek deneyimlerini anlattığı “The Doors of Perception”dır (Algının Kapıları).


Nirvana

Grup önceleri, “Throat Oyster” ve “Ted, Ed, Fred” gibi pek çok isimle sahne almışlardı. Daha sonra, Kurt Cobain tarafından budizmde, her türlü isteklerden, duygulanımlardan, tutkulardan arınıp en yüksek ruh durumuna erişme anlamına gelen “Nirvana” grubun adı olmuştur. Kurt Cobain bunu ismi arkadaşlarına önerdiğinde biraz daha dünyevi bir şekilde yorumlayarak, “mükemmelliğe ulaşma” olarak tanımlamıştır.


The Rolling Stones

Okul arkadaşı olan Mick Jagger ve Keith Richards tarafından kuruldu, daha sonra piyanist Ian Stewart ve gitarist Brian Jones da katıldı. İsim arayışları sırasında, Jones ve Richards’ın en sevdiği blues şarkılarından birisi olan Muddy Waters’ın “Rolling Stone” şarkısını grup ismi olarak önerildi ve teklif oybirliğiyle kabul edildi.


Iron Maiden

1975 Noelinde Steve Harris tarafından kurulan grubun ismi eski bir işkence aletinden geliyor. Harris, “Demir Maskeli Adam” filminde gördüğü, orta çağda kullanılan tabuta benzeyen bir kafes şeklindeki bir işkence aletinin adı olan “Iron Maiden”i (Demir Bakire) kurduğu grup için seçmişti.


Metallica

İngiliz ve Amerikan metal grupları hakkında bir dergi çıkartmak isteyen Ron Quintana, davulcu Lars Ulrich’ten dergiye bir isim bulmasını ister. Quintana’nın önerisi Metallica iken, Lars Metal Mania adını önerir. Derginin adı Metal Mania, Ulrich’in gelecekteki grubunun adı ise Metallica olur. Grubun efsane logosunu da James Hetfield hazırlamıştır.


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünyanın En Sıra Dışı Müzik Enstrümanları

CIA’in Gözaltındaki Tutuklulara, İşkence Olarak Dinlettiği Şarkılar!

Dünyaca Ünlü Markaların İsimlerinin Ortaya Çıkış Hikayeleri

Hollywood’un En Ünlü 10 Film Stüdyosunun Logolarının Hikayeleri


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

69
14 Paylaşım, 69 points