in , , ,

Dünyanın Pek Bilinmeyen 10 Piramidi!

Sudan Piramitleri

Mısır’ın güney komşusu Sudan’da kurulmuş Kush Krallığı’nın üç ayrı başkenti bulunmaktaydı: Kerma, Napata ve Meroe.  M.Ö. 2600 – 300 yılları arasında bu üç başkentte 250’den fazla piramit inşa edilmiştir. Mısır piramitleri gibi, bunlar da hükümdarlar ve aileleri için mezar olarak inşa edildi.


Cestius Piramidi

Roma’daki San Paolo Kapısı ve Protestan Mezarlığı yakınında bulunan Cestius Piramidi,  Gaius Castius’un mezarı olarak MÖ 1. yüzyılda inşa edilmişti. Beyaz mermer levhalarla kaplı piramit, bir traverten temel üzerinde ayakta duruyor. Yaklaşık 30 metre genişliğindeki kare tabanlı piramit 37 metre yüksekliğe sahip.


Xia Piramitleri

Çin’in Ningxia Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinchuan’da bulunan, Batı Xia hanedanından kalma kral mezarlığı, Çin’de bugüne kadar bulunan üç büyük ve en iyi korunmuş kral mezarları arasında yer alıyor. Helan Dağı’nın eteğinde sarı topraktan birer küçük tepeyi andıran bu mezarlar, “Doğu’nun piramitleri” olarak da biliniyor.  12. yüzyılda yapılmışlar.


Endonezya Piramidi

Endonezya piramiti olarak bilinen Borobudur Tapınağı, Endonezya’nın Yogyakarta şehrindedir. Tapınağın hangi tarihte yapıldığına dair resmi kayıt olmamakla beraber tahminlere göre Sailendra Hanedanlığı dönemine denk gelen MS 750 yılları olduğu düşünülmektedir. Yapımını 75 yıl süren Borobudur uzun yıllar kaderine terk edilmiştir.


General Mezarı

Piramit, Goguryeo Krallığının eski başkenti Çin’in Jilin eyaleti Ji’an’da bulunuyor. Piramidin tabanı her iki tarafta yaklaşık 75 metre, Mısır piramitlerinin yaklaşık yarısı büyüklüğünde ve 11 metre yüksekliğindedir.  Kral Gwanggaeto veya oğlu Kral Jangsu’nun mezarı olduğunu tahmin ediliyor.


Büyük Cholula Piramidi

Büyük Cholula Piramidi, Tlachihualtepetl olarak da bilinir, (Yapay dağ için kullanılan isim) Cholula, Puebla, Meksika’da yer alan bir dağın iç kısmına gizlenmiş durumda bulunan büyük bir komplekstir. Bu bir piramit ve çevresi, Yeni Dünya’daki en geniş arkeoloji alandır. Piramit 55 metre yüksekliğe sahip.

Bu piramit geleneksel açıdan Tanrı Quetzalcoat’a ithaf edilmiş bir tapınak olarak görülmüştür. Mimari tarzı Meksika Vadisi’ndeki Teotihuacan ile yakından ilişkilidir. Mısırdaki en büyük piramit Keopstan 4 kat büyük olduğu söyleniyor. Zirvesine bir kilise kondurulmuş.


Uxmal Piramidi

Meksika’nın Yucatan kentinde bulunan ve Güney Amerika’nın en önemli tapınaklarından biri olan Uxmal Piramidi veya Tapınağı Maya Uygarlığı’na ait. Mayalar tarafından inşa edilmiş olan bu piramit şeklindeki tapınak yüzyıllara dayanan mimarisi ile dikkat çeken yapının adı üç kez anlamına gelir. 13. yüzyıl civarında inşa edildiği sanılan yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunur.


Yunanistan Piramitleri

Yapılan çalışmalarda Yunanistan’da Mısır’daki en eski Piramitten en az 100 yıl daha eski olan M.Ö. 2620 ‘Hellinikon Piramidi’ olarak anılan bir Piramit bulunuyor. Tarihi metinlerde, efsanevi bir mücadelede ölen askerler için ortak bir anıt mezar olarak yapıldığı söyleniyor.


Koh Ker Piramidi

 Kamboçya’nın kuzeyindeki Siem Reap şehrinde bulunan bir arkeolojik yerleşme olan Koh Ker, IV. Jayavarman ve II. Harshavarman’ın hükümdarlıkları döneminde (MS 928-944) Koh Ker, bütün imparatorluğun başkentiydi. 6 metre yüksekliğinde ve yedi katlı bu eşsiz piramit, muhtemelen IV. Jayavarman döneminde devletin ana tapınağı olarak işlev görüyormuş.


Madghacen Piramidi

Madghacen, Cezayir-Numidia’daAurasiusMons’ta Batna şehir yakınında bulunan Berber MunidianKraları’na ait bir mozole tapınağıdır.  Madghis, M.Ö. 300 ve M.Ö. 200 arasında bağımsız Numidia Krallığı’nın kralıydı.  Bu dönem, Komşu Kral Masinissa ve onların önceki Roma bağlantıları zamanına yakın bir zamana denk düşmektedir.


Bonus: Bosna Hersek Piramitleri

Bulunduğu şehrin adıyla Visoko Piramitleri olarak da anılan piramitlerin, Avrupa’nın bilinen ilk Büyük piramitleri olduğu söyleniyor ve mevcut 3 piramit var ve yeraltı tünelleri ile birbirne bağlantılı oldukları biliniyor ama keşfedilmemiş bir çok sırrı var. 

( https://gizibu.com/bosna-piramitleri-tarih-kitaplari-yeniden-yazilacak/ )

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

İstanbul Boğazı’nı Yürüyerek Geçen İlk İnsan “Atilla Hülagü”

İskambil Kartlarındaki Semboller, Kimleri Ve Neyi Sembolize Ediyor?