in , ,

Dünyanın İlk Siyahi Savaş Pilotu “İzmirli Ahmet Ali”nin Hikayesi

Arap Ahmet, İzmirli Ahmet Ali adlarıyla da bilinen ve Cumhuriyet sonrası Çelikten soyadını alan Ali Ahmet Efendi dünyadaki ilk siyahi savaş pilotuydu.

1883 yılında dönemin Aydın Vilayeti’nin İzmir Sancağı’nda doğan Ahmet Ali Çelikten’in annesi Zenciye Emine Hanım ve babası Ali Bey, Afrika kökenli Türk’tüler. 19’uncu yüzyılda köle tacirleri tarafından Bornu Emirliği’nden (Nijerya) alınıp köle tacirleri tarafından İstanbul’a getirilerek satılan ismi bilinmeyen bir kadının torunuydu.

Osmanlı’da kölelik 1847’de kaldırılmıştı, belki de Arap Ahmet’in anneannesi, Abdülmecid tarafından yıktırılan köle pazarlarında satılan son kölelerden biriydi. Annesi Zenciye Emine Hanım bir köle değildi. Kendisi gibi siyahi olan Ali Bey ile evlenerek, bugün de Afrikalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı İzmir’e yerleşti. İzmir civarında padişah çiftliklerinde, azat edilen eski siyah kölelere evlenerek yerleşebilecekleri topraklar verilmişti.

Ahmet Ali, 1904’te Haddehane Mektebi’ne girdi, dört yıl sonra mülâzım-ı evvel, yani üsteğmen oldu. Okula başladığında hayali denizci olmaktı fakat 1914’te kurulan Deniz Tayyare (Bahri Tayyare) Mektebi kurulmasıyla havacılık macerası başlamış ve bir “bahri tayyareci” olmuştu.

Kısa süre sonra, Birinci Dünya Savaşı başladı. Ahmet Ali’nin küçük erkek kardeşi Ali, Çanakkale savaşında şehit oldu. O ise, İstanbul’da uçuş eğitimini sürdürdü ve 1917’de Berlin’e gönderilerek eğitim uçuşlarını tamamlayarak bir yıl sonra geri döndü.

Ahmet Ali, Anadolu’da yürütülen Milli Mücadeleye destek için gönüllü olarak Konya Tayyare İstasyonu’nda görev yaptı. Bir süre sonra, direniş hareketini destekleyerek Konya’ya gittiği için maaşı kesildi. Hakkında kanuni işlem uygulanması için yazışmalar yapıldı.

Kısa süre sonra önce Eskişehir’de, ardından da Polatlı’da hava birliklerinin komutanlığına getirildi. I. Dünya Savaş’ından kalan üç tane uçağı İstanbul’dan Amasra’ya kaçıran Ahmet Ali ve arkadaşları, İstanbul Boğazı’ndan Batı Karadeniz’e geçen düşman kuvvetlerine karşı hava savunma ve donanmayı koruma operasyonları gerçekleştirdi.

12 yıl Osmanlı’ya, 29 yıl Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet eden Ahmet Ali Çelikten Bahri Tayyare Madalyası’yla ödüllendirildi ve 1928’de Hava Müsteşarlığı’na atandı.

Savaş sırasında Prevezeli göçmen Hatice Hanım’la evlenen Ahmet Ali’nin beş çocuğu dünyaya geldi ve sadece kendisi değil, iki oğlu ve yeğeni de pilot oldu. Yüzlerce öğrenci yetiştiren ve dünyanın ilk siyahi savaş pilotu olan Ahmet Ali Çelikten 1969 yılında vefat etti. Çelikten Ailesi ise bugün hala İzmir’de yaşamlarını sürdürüyor.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Çanakkale Zaferi’nin Gizli Kahramanı “Pilot Cemal Efendi ve Keşif Uçağı Ertuğrul”

Yeşilköy’de İnşaa Edilen Rus Abidesi’nin Yapılış Ve Yıkılış Hikayesi

“Çakmak Hattı” Hitler İşgaline Karşı Hazırlanan Savunma Planı!

Bugüne Kadar Hiçbir Trenin Uğramadığı Dalaman Tren Garı’nın İlginç Hikayesi

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Toplu İntihar Eylemi Öncesi Dünyanın En İlginç Evlilik Teklifini Yapan Ünlü Yönetmen

Başka Dillerde Karşılığı Olmayıp Sadece Kendi Dillerinde Kullanılan 20 İlginç Kelime