Dünyanın İlk 5G Bağlantılı Lastiği (Pirelli Cyber ​​Tyre)

Lastik sektörünün önemli isimlerinden Pirelli, çok önemli bir projeye imza attı. Dünyanın ilk 5G bağlantı desteğine sahip lastiğini üreten şirket oldu.


71
53 Paylaşım, 71 points

Pirelli, akıllı lastiklerin yol yüzeyiyle ilgili tespit ettiği bilgileri 5G ağı üzerinden ileten dünyadaki ilk lastik şirketi oldu. Pirelli, Ericsson, Audi, Tim, Italdesign ve KTH ile birlikte, sensör takılı Pirelli Cyber Tyre ile donatılmış ve 5G ağına bağlı bir aracın lastikler tarafından tespit edilen su birikintisinin aracı kızaklama riski bulunuyorsa takip eden bir araca nasıl aktarabildiğine dair bir gösteri yaptı.

İtalya merkezli bir lastik üreticisi olan Pirelli, ürettiği lastiklerle kendini her konuda ispatlamış olan bir şirket. Şirket şimdiyse Audi, Ericsson, Tim, Italdesign ve KTH ile bir iş birliği yaparak dünyanın ilk 5G bağlantı destekli lastiğini üretmeyi başardı. "Cyber Tyre" olarak isimlendirilen bu lastik, sahip olduğu dahili 5G bağlantı desteğiyle anlık veri kontrolü yapıp şoföre bildirebiliyor.

Infographic, lastiğin 5G üzerinden diğer araçlara yol koşulları hakkında nasıl bilgi aktardığını gösteriyor.

Lastik, araç ile yol arasındaki tek temas noktasıdır ve bu teknoloji sayesinde lastik, araç ve şoförle iletişim kurmuştur. Dahili bir sensörle donatılmış Pirelli Siber Lastiği, gelecekte araca lastik modeline, kilometreli saatlere, dinamik yüke ve suyun varlığından kötü tutuşa kadar yol yüzeylerinde olası tehlike durumlarına ilişkin verileri sağlayacaktır.

Bu bilgiler otomobilin kontrol ve sürüş destek sistemlerine adapte olmasını sağlayacak ve böylece yolcuların genel güvenliğine bir miktar katkı sağlayacaktır. Ayrıca, diğer araçlara ve altyapıya aynı bilgileri sağlayacaktır.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

71
53 Paylaşım, 71 points