Dünyanın En Zengin ve En Cimri Kadını “Hetty Green”in Tuhaflıklarla Dolu Öyküsü

"Wall Street Cadısı" olarak anılan ve cimriliğiyle nam salmış hatta Guinnes Rekorlar Kitabı’na bile cimrilik konusunda adını yazmış Hetty Green'in ilginç öyküsü...


89
107 Paylaşım, 89 points

1834’te Massachusetts’te doğan Hetty Green (Robinson), dünyanın en zengin ve en cimri kadını olarak nam salmış hatta adını Guinnes Rekorlar Kitabı’a “dünyanın en cimri kadını” olarak yazdırmıştı.

“Wall Street Cadısı” lakabıyla tanınan Green, henüz 6 yaşındayken zamanını günlük finans gazetelerini okuyarak geçiriyormuş. Şu anda bile hala Amerikan tarihi boyunca en büyük servete ulaşan 40 kişi arasında gösteriliyor. Fakat asıl ününü serveti ve başarıları ile değil iliklerine kadar işleyen cimriliği ile kazanmıştı.

Green, ailesinden kalan 12-13 milyon dolarlık mirası borsada katlayarak büyük bir servet kazanmış. Öldüğünde ise arkasında 200 milyon dolar gibi büyük bir servet bırakmıştı ki bu günümüz parasıyla 4 milyar dolar gibi bir rakama tekabül ediyor.

Ancak böylesine büyük bir serveti olmasına rağmen Green’in bir evi bile yoktu. Sırf emlak vergisi ödememek için ucuz otel ve pansiyonlarda yaşamıştı. İş kadını olan Green’in evi olmadığı gibi bir ofisi de yoktu, kira vermesi söz konusu bile değildi. Para işlerini ve iş görüşmelerini genellikle bankalarda hallediyordu.

Her gün aynı siyah elbiseyi giyermiş ve elbisesinin yalnızca alt kısmını, yani yerle temas ederek kirlenen kısmını arada bir temizlermiş. Sebebi ise sabuna para vermek istememesiymiş. Kıyafeti tamamen giyilemeyecek duruma gelmeden yeni bir elbise almaz, aldığı gerekirse de en ucuz yerlerden sıkı pazarlık yaparak satın alırmış.

32 yaşında iken evlenme kararı alan Hetty Robinson kendi gibi zengin olan Edward Henry Green ile evlenmiştir. Uzunca bir zaman evli kalan bu çiftin bir oğlu ve bir kızı olmuştu. 1902 yılında eşi vefat edince iki çocuğu ile birlikte yaşamaya devam etmişti.

Bu akıl almaz “tutumluluğun” en büyük acısını da çocukları yaşamıştı. Isınmak için odun almayan, çocuklarını ucuz kurabiyeler ile besleyiyordu. Çocuklarına her yeri yırtık yama olan elbiseler giydiriyordu.

Hikayenin en acı kısmı ise bacağı kesilen oğlu Ned yaşadıklarıydı. Bir gün bacağı kırılmış ve bu yüzden hastaneye götürülmüştü. Tedavi masraflarını duyan annesi itiraz ederek oğlu Ned’i evine getirmiş ve ona şöyle demiştir; ”Seni ben iyileştireceğim.”

Fakat bu kırık tedavi edilmediği için zaman içinde kangrene dönüşmüş ve Ned’in bacağı kesilmek zorunda kalmıştı. Hetty’nin bu cimrilik hastalığının en büyük zorluklarını çocukları uzun bir zaman boyunca yaşadılar.

3 Temmuz 1916 tarihinde Hetty Robinson 81 yaşında hayata veda etti. Ölüm sebebi kalp gibi görünse de cimrilikten gitmişti. Bir gün marketten süt alırken sütün çok pahalı olması nedeniyle market sahibi ile sözlü tartışmaya girmiş ve bu tartışmanın sonucunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Green’in ölümünden sonra çocuklarına yaklaşık 200 milyon dolar gibi dönemine göre devasa bir servet kalmış ve varyemez annenin evlatları iyi birer mirasyedi olmuşlardı. Ned Green ve Sylvia Green adeta yaşadıkları günlerin acısını çıkarırcasına tüm parayı partilerde, tatillerde ve pahalı mücevheratlarda harcamışlardı.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Zengin İnsanı “Mansa Musa”

Miras Kalarak Zengin Olmuş 10 Hayvan!

Karun ve Hazinesi Hakkında Bilinmeyenler!

İcatlarıyla Tarihe Yön Vermiş 10 Kadın Mucit


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

89
107 Paylaşım, 89 points