DÜNYANIN EN YAŞLI İNSANI…

Uzun yaşamak bir ödül mü yoksa bir ceza mı?


30
113 Paylaşım, 30 points

Dünyanın en yaşlı insanı unvanını elinde bulunduran 129 yaşında olan Koku Istambulova, hayatı süresince bir gün bile yüzünün gülmediğini ve neden bu denli uzun yaşadığına bir mana veremediğini söyledi…

”Uzun hayat bir armağan değil ceza”

Rus medyanına göre 128 sene hemen peşinden son derece yorgun hisseden ve bu vakte kadar neden yaşadığına anlam veremeyen Koku Istambulova, “Dünyada hiçbir mutlu günüm olmadı. Hayatımda tek bir gün dahi mesut olmadım. Her vakit çok çalıştım ve bahçe işleriyle uğraştım. Yoruldum. Uzun hayat bana tanrının bir armağanı değil cezası.” diye konuştu.

Istambulova, Rusya’da Sovyetler Birliği devrimi gerçekleştiğinde 28 yaşındaydı. İkinci Dünya Savaşı bittiğinde 56, Sovyetler Birliği çöktüğünde ise 103 yaşındaydı.

Hudut dışı edilmiş

İkinci Dünya Savaşı’nda Alman Nazi tanklarının köyüne nasıl girdiğini ve evinin önünde geçtiğini hala anımsıyor. Nazilerin mağlubiyete uğramasının ardından Nazilerle işbirliği suçlamasıyla Stalin tarafından Kazakistan ve Sibirya’ya sürülen Çeçen halkından biri olan Istambulova da hudut dışı edilmiş.

Uzun yaşamasının sırrı

Uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise Koku Istambulova, “Spor yapan, özel şeyler yiyen ve vücuduna önem veren insanlar görüyorum ancak bu zamana kadar nasıl yaşadığıma değin hiçbir fikrim yok.” cevabı veriyor. Aile trajedisi ile ilgili pek fazla konuşmak istemeyen Koku Istambulova, biri altı yaşında olan bir hayli çocuğunun ölümüne şahitlik etti.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

30
113 Paylaşım, 30 points