in , , ,

Dünyanın En Uzun Süren Savaşı: 335 Yıl Savaşı Ve Absürd Hikayesi

1651-1986 arasında yapılmış, Hollanda ile Scilly adaları adaları arasında gerçekleşen savaş en uzun savaş olarak tarihe geçmiş. Bu savaşın üzerinden 2 çağ ve 3 asır geçmiş, 335 yıl sonra 1986’da barış antlaşması imzalanmasıyla son bulmuş.

Dünya tarihinin hiç muharebe ve kan dökme olmaksızın gerçekleşen en uzun ve en tuhaf savaşı 335 yıl savaşı olarak biliniyor. Evet hiç muharebe olmaksızın. 

Anlaşmazlık 30 Mart 1651 tarihinde İngiliz iç savaşının bir yan ürünü olarak başlamış. İngilizler ve Hollandalılar arasındaki siyasi ve askeri sıkıntılılar, Scilly Adalarına da sıçrıyor.

Hollandalılar adaya gönderdikleri bahriyeli komutan Tromp’a Kraliyetçiler eğer kendilerine tazminat ödemezlerse savaş açması emrini de vermiştiler. Haliyle Kraliyetçiler herhangi bir ödeme yapmayı reddettiler ve Tromp’u savaş açmaya zorladılar. Ancak, Kraliyet Ailesinin zayıf kalmış durumdaki güçlerini ve onlardan alınabilecek ganimetin zaten pek az olacağını göz önünde bulunduran Tromp,  savaş ilan etmesine karşın savaş yapmadan geri döndü. 

Hollandalılar adalılara karşı bir savaş ilan etmiş olduklarını neredeyse unutmuşlardı. Ortada sıcak veya soğuk savaş veya çatışma yaşanmadığı için de ölen yaralanan da olmamıştı. Bürokratik bir savaş denebilir belki bu hadiseye. Ama ilan edilmiş bir savaş, savaştır.

Üç yüzyıl kadar sonra yerel bir tarihçi olan Roy Duncan tesadüf eseri Scilly’de savaşa ilişkin tarihi bir belgeye rast geldi ve Hollanda’nın İngiltere büyükelçisini bu savaş konusundaki bir mütareke ilanına ilişkin olarak görüşmek üzere Scilly’e çağırdı. 

Yapılan araştırmanın sonucunda her iki tarafın da teknik olarak hala savaş halinde olduğu ortaya çıktı. Nihayet 17 Nisan 1986 yılında bir barış antlaşması imzalandı ve Scilly Adaları ile Hollanda arasındaki resmi savaş da böylelikle absürd bir şekilde resmen sona erdirilmiş oldu.

Kaynak: 2 3

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

Dünyanın En Tehlikeli 10 Havaalanı!

Hayatı “Piyanist” Filmine İlham Kaynağı Olan Piyanist “Wladyslaw Szpilman”