Dünyanın En Uzun Dağı “Mauna Kea”

8848 metre rakımı ile dünyanın en yüksek dağı olan Everest’ten daha uzun olan Mauna Kea, toplamda 10207 metre uzunluğu ile en uzun dağı olarak anılıyor.


41
51 Paylaşım, 41 points

8848 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dağı konumunda olan Everest’ten daha uzun olan Mauna Kea Dağı  toplamda 10207 metre uzunluğu ile en uzun dağı ve en uzun yanardağı.

Hawaii’de bulunan bu dağ deniz seviyesinden 4,207 metre yükseklikte, ancak dağın büyük bir kısmı okyanusun altında yer alıyor. Okyanusun altına 5997 metre uzanan Mauna Kea, toplamda 10207 metre uzunluğu ile en uzun dağı ve en uzun yanardağı olarak anılıyor.

Dünyanın en uzun 10 dağı 8 bin metreden daha uzundur. 10 bin metreden daha uzun olan Manua Kea diğer dağlara ciddi bir fark atmış görünüyor. Bugün Mauna Kea’nın zirveyi Everest’e kaptırmasının tek nedeni okyanus içinde yer almasıdır. Eğer Mauna Kea’nın bulunduğu bölgede sular olmasaydı bugün en yüksek ve en uzun dağ Mauna Kea olacaktı. En yüksek dağlar deniz seviyesinden itibaren hesaplandığı için zirve Everest’e ait.

Dünyanın en büyük teleskopları da bu dağda yer alır. Gözlemevi olarak önemli bir konumdur. Bu gözlemevinde çalışan bilim adamları gök cisimlerine latince-yunanca adlar yerine Hawaii yerel dilinden adlar vermektedirler.

Alttaki görselde, Manua Kea ile Everest yan yana koyulmuş, aralarında yaklaşık 1350 metre fark var. Hemen arkalarındaki devasa dağ ise Olympus Dağı’dır ve Mars gezegeninde bulunur. Olympus Dağı ayrıca Güneş sistemindeki tüm gezegenlerde bulunan dağlar arasında en yüksek uzunlukta olan dağıdır. Yüksekliği 25 bin metreden daha uzundur, Everest’in neredeyse 3 katı.

Son olarak 4600 yıl önce patlayan bu dağ o yıllardan beri uzun bir uykuda. Bir milyon yıl önce oluşan Mauna Kea oldukça genç bir dağ sayılır, zira Everest Dağı 60 milyon yaşındadır.

Hawaii adasına gelen ilk Antik Hawaii halkı, yiyecek ve suyun bol olduğu kıyılarda yaşadı. Hawaii mitolojisinde, Mauna Kea zirveleri kutsal olarak görülür. İyi ruhların ikamet yeri “kutsal bölge” olarak görüldü. Kar tanrısı Poliʻahu’nun da orada bulunduğuna inanırlardı “Mauna Kea” adını her mevsim karla kaplı zirvesinden alır, yerel dilde “beyaz dağ” anlamına gelir.

Kaynak: 1 2 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

41
51 Paylaşım, 41 points