Dünyanın En Tehlikeli 10 Havaalanı!

Uçak fobisini katbekat arttıracak, kimi doğa koşulları kimisi ise zorlu pistleri sebebiyle listemize giren, dünyanın en tehlikeli 10 havaalanı!


41
48 Paylaşım, 41 points

Juancho E. Yrausquin Havaalanı, Saba Adası

Saba Adası, Hollanda’nın sahip olduğu küçük bir Karayip adası. Buradaki havalimanı, dünya çapında ticari uçakların buluşma noktası ve sadece 1.3 km uzunluğunda bir piste sahip. 


Madeira Havaalanı, Portekiz

Cristiano Ronaldo Madeira Uluslararası Havaalanı veya yaygın olarak bilinen adıyla Madeira Havaalanı’nın kısa pisti ve viyadüğe benzer pisti pek güven vermiyor. Buraya ziyarete gelen birçok gezgin diğer havaalanlarını, bazen de İspanya’dakileri kullandığı söyleniyor.


 Lukla Havaalanı, Nepal

Everest Dağı’na tırmanmaya karar verdiyseniz ne yazık ki Nepal’deki Lukla Havaalanı’na uçmak zorundasınız. İki dağ arasında yer alan Lukla Havaalanı’nda ışık veya herhangi bir trafik kontrolü bulunmamakta.


Kansai Uluslararası Havaalanı, Japonya

Japonya’da bulunan bu tehlikeli havaalanı, yapay bir ada üzerine inşa edilmiş. Büyük depremler ve tsunami riski bu küçük hava yolunun ana tehdidini oluşturuyor.


Cebelitarık Uluslararası Havaalanı, Cebelitarık

Cebelitarık, İspanya kıyıları ve Kuzey Afrika’ya yakın bir adadır. Cebelitarık Uluslararası Havaalanı dünyanın en küçük pistlerinden birine sahip. Şehrin en yoğun yolu pistin içinden geçiyor. Tren hemzemin geçitlerinde olduğu gibi trafik duruyor yalnız bu sefer tren geçmiyor uçak iniyor.


Gisborne Havaalanı, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nın kıyısında yer alan Gisborne aşırı derecede tehlikeli bir havaalanına sahip. Pistin ortasından geçen tren yolu sayesinde bu tehlike sadece uçaktakileri ilgilendirmiyor.


Courchevel Havaalanı, Fransa

Courchevel Alpler’deki Fransız kayak merkezinde yer alıyor. Pilotların burada başarması gereken sadece yüksek dağ rüzgarları ve sis değil, aynı zamanda dikey ve kısa bir piste iniş yapmak zorundalar. Alp Dağları’nda bulunan bu pistin en büyük özelliği %18.5’luk bir eğime sahip olması


Agatti Aerodrome Havaalanı, Hindistan

Hindistan’ın batı sahilinde yer alan adalardaki tek havaalanı burası. Etrafı sularla çevrili havaalanının küçük iniş pisti, dünyanın en iyi pilotlarının bile zorlanacağı cinsten.


Narsarsuaq Havaalanı, Grönland

Antarktika’daki pist gibi Narsarsuaq da aşırı soğuk ve sürekli olarak buzlarla kaplı.  Başarılı olabilmek için pilotun 6.000 metreden daha kısa bir piste, kaygan yüzey üzerinde kontrollü bir iniş yapması gerekiyor. İklim şartları sebebiyle dünyanın en zorlu havaalanlarından biri.


Eski Mariscal Sucre Uluslararası Havaalanı, Ekvador

Dünyanın en yüksek rakımlı havaalanlarından biri ve Ekvador’daki en işlek havalimanı olan Eski Mariscal Sucre’da, 1960 ve 2012 arasında pek çoğu ölümlü, 17 kaza yaşanmış. Açıldığı günden bu yana birçok trajediye şahit olan havaalanı 2013 yılında kapatıldı.

Kaynak: 12 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

41
48 Paylaşım, 41 points