in

DÜNYANIN EN İYİ KESKİN NİŞANCISI; SİMO HAYHA

Rus keskin nişancılarını bile tir tir titreten, 700 küsur düşman askerini dürbün kullanmadan öldürerek tarihin en büyük keskin nişancısı olarak ün yapmış Simo Hayha kimdir?

2. Dünya Savaşı esnasında bir hayli keskin nişancı ön tasarıya çıktı. Bunlardan bazıları Sevastopol filminde konu alınan kadın keskin nişancı Lyudmila Pavlichenko veya Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi.Ancak bu muhtevada aralarında en zor vaziyette olup en fazla düşman askeri öldüren Simo Hayha’dan söz edeceğiz.

Savaş Öncesi;

Simo Hayha, Finlandiya-Rusya hududuna yakın Rautjarvi kasabasında, 17 Aralık 1905 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1925 seneninde, 20 yaşındayken askerlik hizmetini veren Hayha, askerde atıcılık kabiliyeti ile başarılar ele geçirdi, bir hayli ödül kazandı. Askerlikten sonra kasabasına dönen Hayha eskisi gibi rençperliğe devam etti ve ara ara avcılık yaptı.

2. Dünya Savaşı’nın ilk vakitlerinde, 30 Kasım 1939 tarihinde Finlandiya ve Rusya arasındaki Kış Savaşı patlak verdi. Simo Hayha boş boş beklemek yerine vatanını müdafaa etmek için bu savaşta bulunmak isteyince silahlı güce müracaat etti.Ve Hayha, 6. Bölük 34. Piyade alayında Kızıl Silahlı güç’ya karşı görev almaya başladı.

Hayha’nın Stratejileri;

Hava sıcaklığı -30 ve -40 derecelerde izleyen bu ormanda beyaz kamuflajı ile yerini alan Hayha günde vasati 7 düşman askeri, 21 Aralık tarihinde ise tam 25 düşman askeri öldürerek kayda değer başarılar ele geçirmeye başladı. En sevdiği pusu noktası içi boşalmış ağaç kütükleri olan Hayha ara ara ağzından çıkan buharların belli olmaması için ağzını karlarla doldurdu.

Simo Hayha bu savaşta Rus yapımı Mosin-Nagant tüfeği ile dürbün kullanmadan savaşıyordu. Zira dürbün kullanırsa kafasını daha yukarıya kaldırması gerekiyor, bu da kendisini daha kolay bir hedef haline getiriyordu. Diğer bir sebebi ise dürbüne vuracak ışığın yansıma yüzünden yerini belli edecek olmasıydı. Nitekim Simo Hayha keskin nişancılara karşı bir savaş veriyordu ve zekice stratejileri ile en iyi şekilde tedbirlerini almıştı.

Rusların Korkulu Düşü;

Bir müddet sonra bir hayli düşman askeri öldüren Hayha, Rusların korkulu düşü haline geldi. Ruslar, düzinelerce askerinin ormanda hayalet gibi bir adam tarafından öldürüldüğünü görünce kimi tedbirler almaya başladı. Özel bir birlik oluşturan Ruslar, Simo Hayha’yı bir an önce ortadan kaldırmak istedi.

Ancak beyhude, kütüklerin içinde sabırla bekleyen Hayha bu özel birliğin hepsini öldürdü. Rusların Beyaz Ölüm lakabını taktığı Simo Hayha çok kısa vakitte onlarca Rus askeri öldürmüştü. Ruslar bu sefer işi daha ciddiye alarak Hayha için Anti-Sniper isimli özel bir birlik oluşturdu.

Bu keskin nişancılardan oluşan grubun da hepsini öldüren Hayha toplamda 700 küsur Rus askeri öldürdü. Artık bu savaşta Simo Hayha’yı öldürmeye gitmek ölüme gitmek gibiydi. Rus askerler korkmuş ve Hayha ile karşı karşıya gelmekten çekinmişlerdi. Rusların artık tek çaresi keskin nişancılar ile beraber top atışlarını da kullanmaktı. Ruslar, Simo Hayha’nın olabileceğini düşündüğü yerleri top atışına tuttular ve en nihayetinde bir Rus askeri 6 Mart 1940 tarihinde Simo Hayha’yı çenesinden vurmayı muvaffak oldu.

Hayha Finler tarafından bulunduğunda ağzı parçalanmış ancak can vermemişti. Hastaneye yatırılan Hayha 13 Mart günü gözlerini açtı ve tam o gün Finlandiya ve Rusya, Moskova Sulh Antlaşması’nı imza attı ve Kış Savaşı böylelikle bitti.

Herkes Simo Hayha’nın can vereceğini düşünüyordu ancak Hayha uzun bir rehabilitasyon ve operasyonlardan sonra ayağa kalkmayı muvaffak oldu.Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından Asteğmenlik rütbesine terfi etti. Finlandiya Askeri tarihinde hiç kimse bu kadar hızlı bir terfi alamamıştı.

Savaştan Sonra;

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra geyik avcısı ve köpek yetiştiricisi olarak hayatına devam eden Simo Hayha, Finlandiya Reisicumhur Urho Kekkonen ile arkadaş dahi oldu ve birlikte bir hayli sefer ava çıktılar.

1998 seneninde Simo Hayha’ya nasıl bu kadar iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda, ”Yalnızca pratik yaparak” yanıtını verdi.Diğer bir sualde ”Öldürdüğün kişiler için hiç pişmanlık duydun mu?” sualine, ”Ben yalnızca görevimi ve bana söyleneni yaptım.” yanıtını vermiştir.

Simo Hayha 1 Nisan 2002 tarihinde, 96 yaşında iken Finlandiya’nın Hamina şehrinde yaşamını yitirmiştir.

Simo Hayha’nın hayatı konusunda birkaç kitap yazılmıştır ancak Kapıdaki Düşman filminde konu alınan Vasili Zaytsev gibi Hollywood tarafından Simo Hayha’nın bir filmi yapılmamıştır. Umarız ilerleyen vakitlerde Hollywood veya Netflix tarafından bir filmi yapılır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ FİLMİNİN EN KÖTÜ 7 YARATIĞI

Leonardo da Vinci’nin “Yapmak İstemediği”eser: Son Akşam Yemeği