Dünyanın En Çok Tüketilen İçeceği “Çay” Ve Bilinmeyen Yönleri

Türkiye'nin ve dünyanın en çok tüketilen içeceği çay hakkında bilinmeyen ve ilginç bilgiler bu yazıda...


73
31 Paylaşım, 73 points

-Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek; siyah çay.

-Kişi başı çay tüketim miktarında, listenin ilk sırasında Türkiye yer alıyor. İrlanda ikinci, İngiltere ise üçüncü sırada.

-Türkiye'de her gün 245 milyon bardak çay tüketiliyor. Yılda kişi başına 1250 bardak çay düşüyor.

-Tüm dillerde çay kelimesini söyleyebilmenin iki yolu vardır, "chai" (çay) veya "tee" (tea).

-Çay bir ülkeye karadan ipek yolu ile ulaştıysa "chai" denmiş, deniz yoluyla ulaştıysa "tee" olarak adlandırılmış. Bunun nedeni ise kara ve deniz ticareti yapan Çinlilerin lehçe farkıymış.

-Çayın, MÖ 2737’de, İmparator Shen Nung tarafından keşfedildiği söylenir ancak yaygın kullanımı Ming Hanedanı döneminde(1368-1644) başlamıştır.

-Japon efsanesine göre, Bodhidharma’yı kuran Zen, aynı zamanda çayın yaratıcısıdır.

-4 temel çay çeşidi vardır: Siyah, Yeşil, Beyaz ve Oolong. Bu çeşitlerin hepsi aynı çay yaprağının farklı işlemlerden geçirilmesi ile elde edilmektedir.

-Türkiye coğrafyasında, ilk çay yetiştirme girişimi Sultan II. Abdülhamid döneminde gerçekleşmiştir. Çin’den getirilen ilk çay fidanları, Bursa’ya ekilmiş ancak ekolojik koşulların uygun olmaması nedeni ile üretim yapılamamıştır.

-Türkiye'de gerçek anlamda çay tarımının başlamasına ve yayılmasına Ziraat Mühendisi Zihni Derin, önderlik etmiştir; “çayın babası” olarak bilinir.

-Dünyada önde gelen çay üreticileri; Hindistan, Sri Lanka, Çin, Türkiye, Kenya, Endonezya, Malawi ve Vietnam’dır.

-Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, başta Rize olmak üzere Trabzon, Artvin, Ordu ve Giresun’da, 758 bin dekar alanda çay tarımı yapılmaktadır.

-Yüksek kaliteli çayların birçoğu, deniz seviyesinden 1.500 m yüksekte yetişir. Yükseklik arttıkça, bitkinin büyüme süresi uzar ve lezzeti artar.

-En küçük yapraklar en yüksek kaliteli olanlardır.

-Çay, tein,kafein, teofilin ve antioksidanlar ve çeşitli mineraller içerir. Karbonhidrat, protein ve yağ içermez.

-Siyah çayın içeriğinde bulunan Theanine’in; insan zihninde konsantrasyonu artırmaya yardımcı olduğuna yönelik bilimsel araştırmalar vardır.

-Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma; siyah çayın, kalp krizi riskini %44 oranında azaltabildiği ve kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol seviyesini ise %11 oranında düşürebildiğine işaret ediyor.

-Çay o kadar değerli bir tüketim maddesiydi ki II. Dünya Savaşına kadar, Sibirya’da para birimi olarak kullanıldı.

-Tanklar da dahil her türlü İngiliz savaş aracında çay hazırlama ekipmanı bulunur.

-İngiliz Doğu Hindistan Şirketi, Botanikçi Robert Fortune‘u Çin’e gönderir. Yabancılara yasaklanmış olan bölgeye girerek, çay tohumu çalan Fortune, tohumları Hindistan’a kaçırır. Bu girişim, çay üretiminde Hindistan’ın Çin’i geçmesini sağlar.

-Viktorya döneminde erkeklerin çay içmesi için tasarlanmış özel çay fincanları kullanılırdı. Bu çay fincanları bıyıkların ıslanmasını önlemek için  dizayn edilmiştir.

-Poşet çay, 1904 yılında tesadüfen icat edilmiştir. Mucit Thomas Sullivan, müşterilerine göndereceği çay numunelerini, karton kutular yerine, ipek poşetler içinde göndermeyi akıl eder. Numunelerin bu şekilde paketlenmesi, maliyeti düşürmektedir. Ancak müşteriler numunenin, sıcak su dolu bardağa daldırılarak demlemek için dizayn edildiğini sanırlar, üstelik dizaynı çok beğenerek, yüksek miktarda sipariş verirler.

-Amerika’da sıcak havalarda çay satmakta zorlanan Richard Blechynden, çayı soğuk halde sunmayı akıl eder. Amerika kökenli Ice tea kavramı da işte böyle doğar.

Kaynak: 2 3 4


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

73
31 Paylaşım, 73 points