DÜNYANIN EN BÜYÜK KÖPEĞİ GERÇEK Mİ?

Dünyanın en büyük köpeği bir Danua cinsi !!!


46
35 Paylaşım, 46 points

Dünyanın en büyük köpeği unvanını 1,12 metre boyundaki bir danua aldı.

ABD’nin Michigan eyaletinde yaşayan 3 yaşındaki danua cinsi köpeğin patilerinden omzuna kadar olan boyu 1,12 metre, burundan kuyruğa kadar uzunluğu ise 2 metreyi geçiyor.

Köpeğin sahibi Denise, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan 70,3 kg ağırlığındaki köpeğinin her gün 14 kilogram yemek yediğini belirtti.

Denise, “Genellikle bana, ‘bu köpek mi yoksa at mı’ diye soruyorlar. Köpeği taşımak için bir kamyonet satın almak zorunda kaldık” diyerek patileriyle üzerine basması halinde ayaklarının morardığını da ifade etti.

ÖZELLİKLERİ: Great Dane (Danua), asaleti dayanıklılıkla, gücü zerafetle birleştiren dev bir köpektir.

Great Dane, yapısı gereği fazla değişkenlik göstermeyen bir köpektir, ancak koşullar gerektirdiğinde saldırganlaşabilir.

Temel özellik olarak, yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdır.

Great Dane’lerin yabancıları korkutmasını önlemek ya da birini bir baş darbesiyle yıkmasını önlemek için hemen iyi bir itaat eğitiminden geçirilmesi gereklidir.

NE YAPARLAR: Uzun tarihi boyunca Great Dane, savaş köpeği, av köpeği, küçük araba çeken köpek, bekçi köpeği ve muhafız köpek olarak kullanılmıştır. Günümüzde halen az da olsa bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Ancak artık aslen iyi huyluluğu ve güzelliği nedeniyle arkadaş köpek olarak değerlidir.

KÖKENİ: İ.Ö. 36 yılına ait bir Grek parasının üzerinde, günümüzde yaşayan Great Dane’ye çok benzeyen bir köpek resmi yer alır. Eğer, bu köpeğin Grek kökenili olduğunu düşünüyorsanız, neden “köpeklerin Apollosu” dendiğini anlamanız kolaylaşır.

Ne var ki, bu cins hakkında çok kesin ve çürütülemeyecek ve yüzyıllar sonra yaşanan bir dönemden gelen bir bilgiye sahip bulunuyoruz. 407 yılında Almanya’nın Gaul bölgesi, İtalya’nın bir kısmı ve İspanya, beraberinde mastiff benzeri güçlü köpeklerini de getiren Asyalı bir kavim (Alanlar) tarafından istila edildi.

Özellikle Almanya’da ayıların ve yaban domuzlarının üstesinden gelebilen bu muhteşem hayvanların hayranlık uyandırdığı bu ülkede bir cinsleştirme süreci başlatıldı.

Bu köpekler İrlanda tazılarıyla çiftleştirildiler. Bu çiftleşmeden günümüzde Great Dane olarak bilinen büyük, ince ve çevik köpekler dünyaya geldi. İngilizce Dane denilmesine rağmen bu köpeklerin Danimarka’yla hiçbir ilgisi yoktur.

Great Dane cinsi köpekler temel kökenleri ve karakteristik özellikleri aşağı yukarı aynı olmakla beraber kendi içlerinde birkaç cinse ayrılırlar. Bu farklılık en belirgin olarak tüy renklerinden gözlenebilir.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

46
35 Paylaşım, 46 points