in

Dünyanın En Aptal Hırsızı: Valerio Viccei

Çaldığı milyonlarca sterline rağmen dünyanın en aptal hırsızı sıfatından kurtulamayan Valerio Viccei’nin hikayesi.

 

Dünyanın en aptal hırsızı, 12 Temmuz 1987’de londra knightsbridge’deki kiralık kasadan 60 milyon sterlin çalan valerio viccei’dir. Çaldığı paranın bugünkü değeri tam olarak 179,58 milyon sterlindir. Bugünkü 3.501.810.000 TL’yi Türk lirası olarak çaldı.

Scarface’i 58 kez izlediğini belirterek; Silahlara, güzel kadınlara ve hızlı arabalara karşı bir tutkusu olduğunu ifade eden kurt lakaplı hırsızın aptallık derecesine bakıyoruz.

Valerio viccei, 50’den fazla silahlı soyguna karıştığı için İtalya’da aranıyor ve 1986’da İtalya’dan göçmen olarak İngiltere’ye geldi. Kasa kiralama bahanesiyle kiralık kasaya girdi ve üzerine “kapalı” işareti astı. kapı, diğer müşterilerin girmesini engelliyor. Bankaya gelen işbirlikçilerin yardımıyla kiralık kasalardan 60 milyon lira çaldı.

(Soymaya çalıştığı banka bizim ülkemizde olsaydı o yazı bir işe yaramazdı, girenin hesabı olmazdı. İngilizler de usta insanlardı.)

Vincei hırsızlıktan sonra Latin Amerika’ya kaçtı ve yakalanmadan önce bir fırsat buldu. işbirlikçileri polis tarafından yakalanarak tutuklandı. Peki neden Vincei dünyanın en aptal hırsızı?

Çünkü bir süre sonra İngiltere’de (hırsızlık parasıyla satın aldığı) Ferrari’sini geri almak istedi ve bu nedenle İngiltere’ye döndü. Ferrari Testarossa aracını gemiyle Latin Amerika’ya göndermek için limana giderken, polisin kurduğu barikat tarafından durduruldu ve bu zekice davranışı nedeniyle yakalanarak 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bugün 2022’nin en pahalı Ferrari’si (Ferrari 812) 265.000 £ karşılığında satılıyor. Tahsil değeri olan 1963 Ferrari 250 gto bile 2018’de 53 milyon liraya satılmıştı ki bu o yıllarda o kadar da para etmezdi.

Bu arkadaş ise çaldığı milyonlarca sterlinle yeni bir Ferrari almak yerine dünyanın en büyük soygunlarından birini gerçekleştirdiği İngiltere’ye dönmeye karar verdi.

1992’de cezasının geri kalanını çekmek üzere İtalya’ya gönderildi ve 19 Nisan 2000’de İtalya’da günlük izne ayrılarak cezaevinden çıktıktan sonra polisle girdiği bir çatışmada öldürüldü. Darwin Ödülleri o yıllarda dağıtılmadığı için ölümüyle kaldı.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Yıllarca Dinleyenler Tarafından Yanlış Anlaşılmış Türkçe Şarkılar #doksanlar #türkçepop #türkçemüzik

Bir Çırpıda Okuyacağınız Kadar Kısa Ama Etkileyici Bir Cimrilik Hikayesi