in , , , , , ,

Dünyada Yükselen Seyahat Trendi “Kara Turizm”

Seyahat deyince akıllara tüm yılın yorgunluğunu atabileceğiniz denize sıfır, tam pansiyon bir otelde konaklama, veya bir tur şirketi ile gideceğiniz Eyfel ve Pisa Kulelerini ihtiva eden güzide geziler gelir. 

Kara turizm ise felaket, hüzün, çaresizlik, ölüm, savaş gibi hadiseler ile bağlantılı yerlerin ziyaret edilmesi konsepti. Bu kulağa ne kadar garip gelse de, Bizi de direkt olarak etkileyen Çernobil reaktör faicasının yaşandığı Pripyat şehri her yıl daha fazla turist ağırlamakta. Vietnam Savaşından kalan tünelleri, ülkeyi ziyaret eden her turist muhakkak planına dahil etmekte. Bahsettiğimiz bu farklı seyahat konsepti, son yıllarda gittikçe daha popüler hale gelen kara turizm (dark tourism) kavramını doğurmuştur.

Dünya üzerindeki en popüler kara turizm alanları ise şunlar;

Pompeii

İtalya’nın en bilinen turistik rotalarından birisi olan Pompeii’de, M.S. 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlaması üzerinde 20 bin kişi hayatını kaybetmiş ve şehir yüzyıllar boyunca kül altında kalmıştır. 17 yy.’da şehirde kazı çalışmalarına başlanmış, akabinde bölge ziyarete açılmıştır.


Cu Chi Tünelleri

Modern tarihin en kanlı savaşlarından birini yaşayan Vietnam, savaşın getirdiği yeraltı tünelleri sayesinde turistlerin ilgi odağı haline geldi. Vietnamlıların kullandığı Cu Chi tünellerinin uzunluğu 200 kilometreyi buluyor. Savaş alanları ve Cu Chi tünelleri, günümüzde Vietnamın en önemli turistlik öneme sahip noktalarından. Her yıl binlerce insan buraları ziyaret ediyor. 

( https://gizibu.com/vietnam-savasinin-kaderini-degistiren-cu-chi-tunelleri/ )


Pripyat

Olası bir kıyamet sonrası, yaşadığınız şehir nasıl görünür diye merak ediyorsanız, Çernobil nükleer felaketinin yaşandığı Ukrayna’nın Pripyat şehrini bir sonraki seyahat planınıza dahil etmelisiniz.

Pripyat’a Ukrayna’nın çeşitli şehirlerinden turlar düzenlenmekte. Her yıl binlerce kişi, bu terk edilmiş şehrin sokaklarında gezmek için turlara katılıyor. Pripyat’ta hala yüksek miktarda radyasyon bulunmakta, korumalı alana girerken ve çıkarken vücudunuzdaki radyasyon seviyesi ölçülüyor.


Auschwitz Toplama Kampı

Tek bir kelime Almanca bilmesek bile, “Arbeit macht frei”ın “çalışmak sizi özgür kılar”, anlamına geldiğini biliriz. Krakov’un 60 km. batısında yer alan Auschwitz’de, 2. Dünya Savaşı boyunca, 1 milyonu Yahudi olmak üzere, 1,1 milyon insanın öldüğü tahmin edilmekte.


Hiroşima Barış Müzesi

1945 yılında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirleri, Amerika Birleşik Devletleri tarafından atılan nükleer bombaların hedefi olmuştu. Şehirde 70 bin kişi patlama anında hayatını kaybetti. Tüm hastaneler yıkıldığı, birçok doktor ve sağlık görevlisi ise hayatını kaybettiği için yaralılara müdahalede bulunulamadığından patlama sonrası da hayatını kaybeden insanların sayısı fazladır.


Ölüm tarlaları

Kamboçya Kızıl Kmerler’in idaresindeyken gerçekleşen katliamlarda bir milyondan fazla kişi öldürüldü. Kızıl Kmerler’in sürreal yönetiminin toplam bilançosunun ise hastalıklardan, açlıktan ölen kişileri de dahil ettiğimizde yaklaşık 2 milyon kişi olduğu düşünülüyor.

Dönemin Kamboçya’sının lideri olan Pol Pot’a göre ülkeyi düzlüğe çıkarak tek sınıf çiftçi sınıfıydı. Ülkede kapitalizm, burjuvazi, eğitim, öğretim ile ilişkili kurumların tamamı kapatıldı. Pol Pot’a göre, eğitimli ve entelektüel kesimin ülke adına katma değeri yoktu, dolayısıyla ölmelilerdi. 4 yıl içinde ülke nüfusunun yarısı hayatını kaybetti.


Okpo Land

Güney Kore’de bir zamanların popüler eğlence parkı Okpo Land, 90’lı yıllarda yaşanan iki ölümcül kaza sonrası kapatıldı. Kapılarına zincir vurulan park, kaderine terk edildi. Roller coasterların iskeletlerini sarmaşıklar kapladı, yıllar içinde doğa tarafından ele geçirildi.


Kolezyum

Önünde her daim uzun kuyruklar bulunan, Roma’nın ikonik yapısı kolezyum. Bir zamanlar gladyatörlerin birbirleriyle ve vahşi hayvanlar ile dövüştüğü, bu kıyımın ortalama 65 bin kişi tarafından izlendiği bu mabet, günümüzde milyonlarca ziyaretçi tarafından gezilmekte.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Tarık Cebeli

Yeni Başlayanlar İçin En İyi 10 Kore Dizisi

Bilim Aşkıyla Kendini Defalarca Asarak Deney Yapan Bilim İnsanı “Nicolae Minovici”