in

Doğal Klima ile İstanbul'un En Güzel 15 Yeri

Gülhane Parkı

İlk düşüncelerimden biri. Hem gölgeli hem de gölgeli. Turistlerin akınına uğrayan bu parkta çimlerde uyuyabilir, kitap okuyabilir, simit ve çay yapabilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Havuzlu Bahçe

Ana kampüste hukuk fakültesinin önündeki bahçedir. Ana kampüsün her köşesi, her bankta serin ama bu bahçenin dört bir yanıyla çevrelenmiş gibi bir yanı yok. Ortadaki yüzme havuzu, hokkabazlık yapan, durmadan sohbet eden öğrenciler, sevimli kediler, ayakkabılarını çıkaran, enerji tüketen gençler gibi karakterler hep vardır.

Akıntıburnu

Burası küçük bir deniz fenerinin bulunduğu yer, aynı zamanda dizi ve filmlerin mezesi olan ve her zaman serin olan Cape Bosphorus’a da ev sahipliği yapıyor. Burada çok sayıda bank var, bu güzel manzaraya oturabilirsiniz, bu yüzden er ya da geç burada eğlenmek için tereddüt etmeyin.

Parkorman

Burada kalabalık konserler izlemekten hoşlanmayabiliriz ama etkinlik olmadığı günlerde görmeye giderseniz burası rüzgar cenneti gibi olabilir. Kolunuzu kaldırdığınızda, yüzünüzdeki sakin gülümsemeyi şimdiden görebiliriz.

Yıldız Parkı

Serin bir yer arıyorsak bu kuşkusuz yıllanmış ağaçları olan parklardır. Bunlardan biri de Yıldız Parkı. Genelde gençlerin öpüşme, sarılma, baş başa huzur bulmak için gittiği bu park gerçekten çok amaçlı. Yokuşu olduğundan yürümeyi pek önermiyoruz ama bir bank bulup efil efil yayılabilirsiniz.

Ada Vapuru

Bilinçsiz şehir otobüslerine binmeyi sevmiyoruz, onlar ne zaman ısınacaklarını ve ne zaman soğuyacaklarını bilmiyorlar. Vapur yaz ve kış. Eğlence mekanlarında birinci sıradadır. Manzara o şekilde ve dalgalar martılara çarpıyor … Oh, bayan! Sonunda adaya varacaksınız ve dahası var!

İTÜ Gölet

 İTÜMaslak kampüsünde şu anda konser verilmiyor, burası bizim açık alanlarımızdan biri. Özellikle küçük bir göleti varsa (bugün orada çok az su olmasına rağmen), bu kötü olur. Ağaçlarla çevrili bu gölet, soğutmaya çok uygundur. Burada piknik yapmak, doğa harikaları arasında yürüyüş yapmaktan daha anlamlı.

Şemsi Paşa Camii

Efendim, “Şemsi Paşa Camii” nin diğer camilerden ne kadar farklı olduğunu sorarsanız şöyle:Rivayete göre Şemsi Paşa çok titiz davrandığı için Mimar Sinan’a kuşları asla bırakmayan bir cami yapıp yapamayacağını sordu. Sinan, Üsküdar’ın kuzey ve batı rüzgarlarının kesiştiği bir kıyı alanına sahip olduğunu ancak denize kayma tehlikesi nedeniyle alan inşa etmenin zor olduğunu söyledi. Ancak Paşa’nın ısrarını kıramadı ve “Şemsi Paşa” namı diğer “Kuşkonmaz Camii” ni yaptırdı. Bu cami ve çevresi kuşları bile indiremez ki bu da size sonbahar getirecektir.

Rumeli Feneri Kalesi

Boğaz’ın serin kısmı Karadeniz’e, diğer yandan 17. yüzyıla kadar uzanan Marmara Denizi’ne bakmaktadır. Rüzgar ve soğuktan dolayı kış yerine yazın gitmenizi tavsiye ederiz. Çoğumuz muhteşem manzaranın ve içeceklerin tadını çıkarmaya gideriz. Trafik kolay değil, bu yüzden özel bir araç olmalı. Ayrıca bir kamera da getirmelisiniz.

Bakırköy Botanik Parkı

Bakırköy belediyesinin E5 karayolunun 96.000 metrekarelik arazisinde kira kokusu alması, özgür bir Halk Botanik Bahçesi’ne dönüştü, bu da bizi ağlattı. Umarım bu eylem İstanbul’un son yıllardaki en şık sporlarından biridir ve tüm İstanbul’a yayılacaktır. Parkta 11 temalı bahçe, çocuk oyun alanı, Atatürk ve çocuk temalı heykelleri, 50 metre yüksekliğinde bayrak direği, 3 rüzgar türbini, sosyal tesisler, 8 metre yüksekliğinde şelale, 5 Pegasus ve Pegasus heykeli bulunuyor. Ve bir seyir terası var.

Sarayburnu

Kafeler, restoranlar gibi diğer plajlar kadar popüler olmasa da. Bunu, oturup çok mutlu olabileceğiniz yokluğa bağlıyoruz. Olta takımında, deniz fenerinde ve tarihte ilk kişidir. Sarayburnu’nda fotoğrafçılar ve balıkçılar sık sık.

Arkeoloji Müzesi Bahçeleri

Gülhane’deki bu müzenin serinliği, içindeki eserlerin değeriyle yarışıyor. Yeşilliklerle ve ağaçların gölgesiyle dolu sakin bir yer arıyorsanız burası tam size göre!Buraya sadece sakinleşmek için giriş ücretini ödeyip ödemeyeceğimi sorarsanız, bu doğru ama bizce yaz başında bir müze kartı çıkarmanın en iyisi olduğunu düşünüyoruz.

Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

Rüzgarın kralı Mimar Sinan tarafından yaptırılan Büyükçekmece Gölü (Büyükçekmece Gölü) üzerinde bulunan köprüyü çevreliyor. Aslında rüzgar sörfü son on yıldır burada yapılıyor. Ayrıca Mimar Sinan köprüden çok emin bir şekilde bahsetti: “Köprü benim işimin bir başyapıtıdır.”Dilerseniz tekne turuna çıkabilir, yakındaki bir kafede oturabilir veya muhteşem göl manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Emirgan Korusu

Baltalimanı ile İstinye arasındaki bu yerde sakinleşecek ve kendinizi Avrupa’da gibi hissedeceksiniz. Romantik bir İngiliz bahçesi içinde tasarlanmış bu koruda iki gölet var. Serinlemek dışında buranın atmosferini de beğeneceksiniz.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bahçesi

Türkiye’nin en eski psikiyatri hastanesi uzun yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir ve nadir bir halk yeri olarak kabul edilmektedir. Bakırköylüler için hastane, eski ağaçların altında nefes almak, yürümek ve gizemli tarihi koklamak anlamına geliyor. 1990’lı yıllarda hastanedeki tatlı hastalar Bakırköy çizgili pijamalarıyla sokaklarda dolaşmaya devam etti. Bu hastalar boş zamanlarında sokakta dolaşıp akşam hastaneye döndüler. Bahçe, İstanbul’un merkezindeki en eski yeşil alanlardan biridir ve ünlü Düşünür heykelinin kopyaları ile ünlüdür.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Mavinin Tüm Tonlarını Görebileceğiniz 5 Plaj

5 Fotoğrafla New York Şehriyle Bütünleşen Kadın