in

Delta Varyantı, Aşısızların Pandemisi Olacak

Türk Doktorları Birliği Halk Sıhhati Kolu Başkanı ve Pandemi Çalışma Grubu Azası Nasır Nesanır, tüm dünyada olay ve ölüm artışına sebep olan Delta varyantının aşısızların pandemisi olacağını ifade etti.

SArs-CoV-2 virüsünün yeni bir varyantı olan Delta, dünyanın dört bir yanına tehlikeli bir şekilde dağılmaya devam ediyor. Bugüne kadar Türkiye de dahil toplam 111 ülkede görülen virüs, özgün virüsten %225 daha hızlı dağılıyor.

Haziran ve Temmuz aylarında vaka sayılarının artışına sebep olan virüs ile ilgili Türk Doktorları Birliği Halk Sıhhati Kolu Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır’dan yeni bir izah geldi. Nesanır, Delta varyantının bilhassa aşı olmayanlarda öldürücü tesir yarattığını ve virüsün en çok aşısızları etkileyeceğini ifade etti.

Delta varyantı, tüm dünyada vaka ve ölüm sayılarını artırıyor

İlk defa 2020 seneyin Aralık ayında Hindistan’da baş göstermeye başlayan Delta varyantı, İngiltere ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’den tüm dünyaya dağılmaya başladı. İki değişik değişinim geçirmiş virüsün birleşmesiyle oluşan yeni virüs, uzun bir müddettir vaka sayılarının artışına sebep olarak tüm dünyayı tehlike altına alıyor.

Türk Doktorları Birliği’nden Uzm. Dr. Nesanır, ülkemizde de görülmeye başlanan Delta varyantı ile ilgili yeni izahlar yaptı. Aşılanma sayısı artmazsa sıhhat sisteminde bir çöküş yaşanacağını ve daha fazla insanın can vereceğini belirten Nesanır, 22 farklı Afrika ülkesinde onaylanan virüsün diğerlerinden %225 daha hızlı dağılım gösterdiğini ifade etti.

Delta varyantının aşısızların pandemisi olacağını ifade eden Nesanır’ın açıklamalarında şu ifadeler bulundu: “Delta için öngörülen bulaşma katsayısına göre Türkiye’de önceden nüfusun yüzde 70 aşılanılırsa ulaşılabileceği düşünülen kitle bağışıklığının artık yüzde 85 olması gerektiğini söyleyebiliriz. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’de hem başka ülkelerde ölümlerin yüzde 98’i aşısız kişilerde görülüyor. Aşısızların pandemisi bundan sonra ferdi, topluluk, semt, kaza, şehir, bölge, ülke düzeyinde görülecektir.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

İkinci Doz COVID-19 Aşısı Hayati Öneme Sahip

Cizre'de 49,1 Derece ile Türkiye Sıcaklık Rekoru Kırıldı