in

Deja Vu Yaşadığımızda Vücudumuzun Bize Söylediği 6 Şey

Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde kesinlikle bir hatıra yaşarken “Ben bunu önceden yaşamıştım” hissine kapılırız. Bu vaziyete Deja Vu denir. Nadir bir vaziyet gibi görünse de, insanların yüzde 60-80’i Deja Vu yaşar. Deja Vu bir takım kültürlerde karma inancının bir parçası olarak görülse de aslında beynin işleyişindeki küçük bir anomaliden kaynaklanıyor. Diğer taraftan Deja Vu’nun zıddı bir vaziyet da bulunuyor bunun ismi ise Jamais Vu. Deja Vu, her ne kadar normal gibi görünse de bazen kişi için bir ikaz da olabiliyor. Deja Vu yaşadığımızda vücudumuzun bize söylediği 6 şey..

1. Genç olduğunuz mananına geliyor

İlk Deja Vu tecrübesi çoğunlukla 10 yaş ve altında görülüyor. Ancak en sık olduğu dönem 15-25 yaşları arasında. 25 yaştan sonra ise Deja Vu tecrübesi gittikçe azaltmaya başlıyor. Yaşlılıkta ise tamamiyle kaybolduğu söyleniyor.

2. Beyninizin çalıştığı mananına geliyor

Deja Vu tecrübesinin yaşlandıkça daha az sıklıkta gerçekleştiğini söyledik. Bu vaziyeti araştıran bilim insanları ise, bu tecrübesinin yaşla azalmasının unutkanlıkla alakalı olmadığını keşfetti. Sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı aslında bu sıhhatli bir zihnin işaretiydi ve kişiler yanlış sinyalleri anlayabiliyor, Deja Vu hissine kapılmıyorlardı.

3. Belleğiniz senkronize olmayabilir

Deja Vu’nun hatıraları anımsama şeklinizle bir alakası olduğuna inanan bir hayli uzman var. Bir anı daha önce yaşadığınızı sanmak, belki de o anı harbiden daha önce yaşadığınız mananına geliyor ve sadece anımsayamıyorsunuz. Bu, gün içinde atladığınız küçük bir ayrıntı veyahut küçük bir çocukken yaşadığınız bir anı olabilir. Belleğinizin senkronize olmadığı mananına gelebilir.

4. Bazı durumlarda DeJa Vu’nun hemen peşinden nöbet yaşanabilir

Bir nöbetten önce sizi uyarabilecek değişik fiziksel ve zihni işaretler var. Bunlardan biri de Deja Vu yaşamak. Şayet, nöbet geçmişiniz varsa ve Deja Vu yaşıyorsanız tetikte olmanız yararlı olabilir.

5. Çok yorgun ve stresli hissediyor olabilirsiniz

Pek çok kişi yoğun stres altında olduklarında ya da yorgun hissettiklerinde normalden daha farklı hissederler ve sık sık Deja Vu yaşayabilirler. Bu durum devam ederse, mutlaka dinlenmeniz gerekir. Kendinizi deşarj olmak ve stresinizi atmak için farklı yollar tecrübe edebilirsiniz.

6. Sık sık DeJa Vu yaşamak kaygı belirtisi olabilir

Deja Vu, anksiyete gibi bazı problemleri daha kötü hale getirebilir. Şayet sık sık Deja Vu yaşıyorsanız ve endişeli hissediyorsanız mutlaka yardım almalısınız.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Time Dergisi, Tarihinde İlk Kez Kapak Logosunu Değişti

Samhain ve Cadılar Bayramı Nedir?