in

Crush Sendromu Nedir?

Ne yazık ki her sene pek çok insan, çeşitli sebeplerle hayatını kaybediyor. Bilhassa trafik kazaları hasebiyle ölüm oranı oldukça fazla. Nitekim zelzelelerde de pek çok canı yitiriyoruz. Zelzelelerde arama kurtarma ekipleri yıkıntı çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor. Enkaz altında olan kişilere ilk olarak damar yolu açılıp sıvı veriliyor. Bunun bir nedeni var. Enkaz altında kalan kişiler ezilme tehlikesi ile karşı karşıya. Şayet şuurlu müdahale edilmezse hayatlarını kaybedebilirler. Bu yüzden de enkaz altında kalan kişilere her ne kadar yardım edilmek istense de kesinlikle bir doktor beklenmeli. Zira enkaz altında kalanlar ölüme kapı aralayan Crush belirtisi, (veya travmatik rhabdomiyolizis) yaşayabiliyorlar. Peki crush belirtisi nedir? Belirtileri nelerdir?

Crush belirtisi; en kolay tanımıyla vücut dokularının kısmen veya tamamiyle ezilmesi veya baskıya maruz kalması neticeninde oluşan ödem, şok, böbrek yetmezliği, kalp ve solunum yetmezliği gibi neticelere verilen isim

Belirti öncelikle 1909 yılındaki Messina zelzeleninde tanımlandı. Zelzeleden sağ kurtulan kişilerin halsizlik ve ödem gibi belirtiler ile can verdikleri gözlemlendi

O yıllardan beri de crush belirtisi üzerine araştırmalar ve çalışmalar devam ediyor.

Belirti bilhassa, iş ve trafik kazalarındaki darbe alan, çığ düşmesi ile kar kitlesinin altıda kalan veyahut enkaz altında uzun müddet kalan kişilerde görülebiliyor

Ezilme olarak tanımlanan crush belirtininde, ağır ezilmeler yaşandığında sıvı kana karışıyor ve kan basıncı düşüyor. Crush belirtisinin belirtileri nelerdir?

Crush belirtisi, adale yaralanması ve akut böbrek yetmezliği ile ortaya çıkıyor. Bu belirti ile beraber böbrek kan akışı azılıyor ve doku yaralanmaları oluyor. Bu şekilde kişide akut böbrek yetmezliği ortaya çıkıyor ve cildi de beraberinde etkileyen bir belirti yaşanıyor. Ezilme belirtisi olarak da tanımlanan crush belirtisinin belirtileri ise şu şekilde;

– İdrarın renginin kahverengi olması– Kalp çarpıntısı– Ciltte ödem olması– Düşük tansiyon– Halsizlik– Ritim bozukluğu (Aritmi)

Crush belirtinine ne yol açar?

Belirti, bilhassa yıkıcı yer sarsıntısı gibi natürel afetlerde yıkıntı altında kalan kişilerde ortaya çıkıyor. Belirtiye şiddetli ezilmeler kapı aralıyor. Çığ düşmesi, iş kazaları veyahut trafik kazaları da belirtiye kapı aralayabiliyor.

Crush belirtisi rehabilitasyon edilebiliyor mu?

Crush belirtininde birincil rehabilitasyon metodu sıvı rehabilitasyonu. Yıkıntı atlında kalan hastaların hayat işlevlerinin normale dönmesi ve ezilmiş olan hücrelerin tekrardan rehabilitasyon edilmesi emeli ile sıvı rehabilitasyonu uygulanıyor.

Kanı ehemmiyetli ölçüde etkileyen belirtide, hastanın vaziyetine göre rehabilitasyon olası. Evvela bu belirtisi yaşayan kişilerde kan dengelenmeye çalışılıyor. Kişinin şoka girmemesi için tedbir alınıyor. Hastalara sıvı enjekte ediliyor. Ayrı olarak crush belirtininde potasyum değeri de düşürülüyor.

Diğer taraftan sendrom ölümlere de kapı aralayabiliyor. Sendrom nedeniyle, hipovolemik şok, hiperkalemi, hipokalemi, metabolik asidoz, akut myoglobulinürik böbrek yetmezliği gelişebiliyor. Bu da ne yazık ki kişinin ölümüne kapı aralıyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Mühendislik Faciaları

Uykusuzluğa Ne Kadar Dayanabiliriz?