in

COVID-19'u Ağır Geçirenlerde Kalıcı IQ Düşüşü Kanıtlandı

COVID-19’un getirdiği kalıcı hasarlardan birinin ne kadar ciddi boyutlarda olabileceği, yeni bir araştırmayla ortaya kondu. Değişik düzeylerde COVID-19 geçirmiş kişilerin hastalığın şiddetiyle doğru orantıda zeka düşüşü yaşayabildiği, yapılan testler neticesi gözlemlendi.

2020’den beri hayatımızda olan COVID-19, on milyonlarca insana bulaşarak milyonlarca insanın ölümüne sebep oldu. Bugüne kadar bir hayli semptomunu öğrendiğimiz virüsün hastalık sonrası devam edebilen neticeleri da oldukça ürkütücüydü. Yakın vakitte bitiren bir araştırmayla beraber bildiğimiz neticelere bir yenisi daha ilave etti. 

The Lancet isimli mecmuada yayımlanan yeni bir araştırma, COVID-19 atlatanlarda gözle görülür bir zeka düşüşü yaşanabildiğini ortaya koydu. Bilhassa hastanede yatan hastalarda iyileşmelerine karşın 7 puana kadar kalıcı IQ düşüşü olabildiği görüldü.

COVID-19’u ağır atlatanlarda ciddi zeka düşüşü gözlendi

Imperial College London ve Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, Ocak-Aralık 2020 döneminde COVID-19 geçirmiş 12 bin 689 kişinin de bulunduğu 81 bin 337 kişilik büyük bir grubu araştırmaya kattı. Bilişsel yetenekleri ölçmeye yönelik bir testten geçirilen katılımcılardan virüsü önceden taşımış ve hasta olmuş olanlar, sualleri yapmakta diğerlerine kıyasla daha çok zorlandı. Bilhassa hastaneye yatırılan ve ventilatöre bağlanan hastaların bilişsel yeteneklerinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya kondu.

Bilişsel maharetlerinde düşüş gözlenen katılımcılarda en göze çarpan meseleler beyin sisi, yoğunlaşmada zorluk ve kelime belleğinde aksama oldu. En çok zorluk çekilen görevler ise akıl yürütme, tasarılama ve problem çözme alanlarında oldu. Virüsü atlatanların hastalığın ağırlığına göre nöropsikiyatrik ve bilişsel meselelere sahip olabildiği zati ortaya konmuştu. Yeni çalışmayla birlikte COVID-19’u ağır atlatanların 7 puana kadar IQ düşüşü de yaşadığını ortaya koydu. Bu sayı, daha önce felç geçirmiş kişilerde görülen sayıdan dahi fazlaydı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

İklim Değişikliğinden En Fazla Etkilenecek Ülkeler

Sauron'un Gözüne Benzeyen Bir Denizaltı Volkanı Keşfedildi