in

COVID-19 Testi Pozitiflik Oranı, Son 10 Günde 2 Katına Çıktı

ANADOLU AJANSI, Türkiye’deki koronavirüs testi pozitiflik oranının son 10 günde hemen hemen 2 katına çıktığını izah etti. Yapılan incelemelere göre 10 Temmuz’da yüzde 2,4 olan pozitiflik oranı, bir gün evvel itibarıyla 4,42 düzeyine kadar erişti. Ölüm sayıları da benzer şekilde artmaya devam ediyor.

Türkiye, koronavirüs pandemisi döneminde 1 Temmuz itibarıyla yeni bir sürecin içine girdi. Bu süreçte bir yandan yurttaşları aşılamaya devam eden ülkemiz, kısıtlamaları da kaldırdı. Ancak bu vaziyetin tabii bir neticesi olarak, COVID-19 olaylarında artış yaşandı. Ancak bu artış, bir müddet daha devam edecek gibi görünüyor. Çünkü yapılan testlerin pozitiflik oranı, günler öncesinin iki katına çıkmış vaziyette.

Aa’nın haberine göre 10 Temmuz’da yapılan testlere karşılık pozitif çıkan yurttaş sayısının oranı, yüzde 2,46 olarak kayıtlara geçmişti. Ancak bu vaziyet, dün itibarıyla 4,42’ye yükseldi. Başka bir deyişle son 10 günde yapılan testlere mukayese et pozitif çıkan yurttaş sayısı, neredeyse iki katına çıkmış vaziyette.

Ölüm sayıları da yükselmeye başlad

Türkiye, 1 Temmuz’a kadar ölüm sayılarında da çok ciddi düşüşler görmüştü. Ancak bu durum da bilhassa son 10 gündür değişmeye başlamış durumda. Öyle ki son 10 günde en çok ölüm sayısı, 18 Temmuz’da meydana geldi. Bu tarihte COVID-19 sebebiyle vefat eden yurttaş sayısı, 66 kadar yükseldi. Oysaki birkaç gün öncesine kadar 30’lu sayılara kadar gerilemişti.Koronavirüs pandemisinden kurtulabilmek için şu an için yapabileceğimiz tek şeyin aşı olduğunu da söylemek gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı’nın yayımladığı verilere baktığımız vakit, ikinci doz aşısını da vurulan yurttaşların sayısı 21 milyonu aşmış durumda. Bu da toplumsal bağışıklık oranından hala çok uzakta olduğumuzun açık bir göstergesi. Son verilere göre birinci doz aşı vurulan yurttaşların sayısı ise 39 milyonun üzerinde.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Cizre'de 49,1 Derece ile Türkiye Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Aşı, Netflix'e Yaramamış: