in

Cizre'de 49,1 Derece ile Türkiye Sıcaklık Rekoru Kırıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Şırnak Cizre’de Türkiye’nin sıcaklık rekorunun kırıldığını izah etti. Termometrelerin 49,1 santigrat dereceyi gösterdiği kaza, Türkiye’de şu ana kadar en yüksek sıcaklık kaydedilen yer oldu.

Türkiye, son günlerin en sıcak günlerinden geçiyor. Yaz mevsiminin tesiriyle artan sıcaklıklar, yurttaşları bunaltmaya başlamış vaziyette. Hal böyle olunca da değişik yerlerden sıcaklıklık rekorlarının kırıldığına konusunda haberler geliyor. Ancak Şırnak’ın Cizre kazasında, tüm bu rekorları aşan bir gelişme yaşandı. Termometrelerin 49,1 santigrat dereceyi gösterdiği ilçede Türkiye’nin en yüksek sıcaklık değeri ölçülmüş oldu. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre bugüne kadarki en yüksek sıcaklık, yeniden Cizre’de ölçülmüştü. Kaydedilen sıcaklık değeri ise 49 santigrat dereceydi. Yaşanan son gelişmeyle bu rekor bir kez daha kırılmış oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kaydettiği verilere göre Türkiye’deki en yüksek sıcaklık, artık 49,1 santigrat derece.

Yüksek sıcaklıklar, ülkenin dört bir yanında kendini göstermeye devam ediyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bundan iki hafta önce yaptığı bir izahta Türkiye’nin sıcak hava dalgası altına gireceğini izah etmişti. Konuyla alakalı bir ikaz yayınlayan müessese, yüksek sıcaklıkların 21 Temmuz (bugün) saat 18:00’e kadar devam edeceğini izah etmişti. Hava vaziyeti verilerine baktığımızda, önümüzdeki günlerde bir nebze de olsa serinleyeceğiz gibi görünüyor. Ancak bu serinleme, muhtemelen pek çoğumuz için yeterli olmayacak.Yüksek sıcaklıklar bazılarımız için iyi olsa da bilhassa dışarıdayken, bu vaziyete dikkat etmek gerekiyor. Çünkü güneş çarpması ve yanık gibi olaylar, bu süreçte sıklıkla yaşanabilen problemler arasında bulunuyor. Uzmanlar, bilhassa de sıhhat problemi olan yurttaşların öğle saatlerinde dışarıda olmaması gerektiği tavsiyesini verirken, dışarı çıkan yurttaşların da güneş gözlüğü ve şapka gibi aksesuarlar kullanmaları gerektiğini söylüyorlar.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Delta Varyantı, Aşısızların Pandemisi Olacak

COVID-19 Testi Pozitiflik Oranı, Son 10 Günde 2 Katına Çıktı