ÇİN SEDDİ NE AMAÇLA YAPILDI?

Uzaydan da görülebildiği fark edilen Çin Seddi, insan eliyle yapılmış en uzun savunma hattıdır.


36
140 Paylaşım, 36 points

1986 senesinde UNESCO Dünya Kültür Kalıtları listesine alınan ve gelişen teknoloji sayesinde insanoğlunun içinde yaşadığı dünyaya dışardan bakabilme fırsatı yakalamasıyla “uzaydan da görülebildiği” fark edilen Çin Seddi, insan eliyle yapılmış en uzun savunma hattıdır. Son zamanlarda Çin Seddi’nin uzunluğu her ne kadar 2 bin 500 kilometre olsa da, asıl setin uzunluğu 6 bin kilometre kadardır. Qin Shi Huang tarafından M.Ö. 221 senesinde yaptırılan Çin Seddi aslında eski dönemlerde de var olan bir hayli değişik uzunluktaki duvarın birleştirilmesiyle ortaya çıktı. 17. asra kadar başka bir deyişle takriben olarak 2 bin sene kadar daimi yeni bölümler ilave eden Çin Seddi’nin büyük bir bölümü geçen asırlar içinde yıkılmış ve son zamanlarda sadece 2 bin 500 kilometrelik bir bölüm kalmıştır ki bu bile yeterince uzundur.

TÜRK BOYLARINA KARŞI YAPILDI

Çin Seddi’nin yapılmasında askeri ve politik bir hayli değişik kapı aralasa da, bu nedenlerin en ehemmiyetlisi Türk boylarıdır. Tartışma götürmez bir biçimde Çin Seddi’nin yapılmasında en büyük neden, Kuzeyde sürekli olarak gelişen ve Çin üzerine akınlar tertip eden Türk boylarının durdurulmasıdır. Ülkenin siyasi yapısı nedeniyle ülke dışına kaçmak isteyenlerin engellenmesi için de yapılan Çin Seddi, kaçakların ve düzene itiraz edenlerin yakalanabilmesini kolaylaştırmak için de oldukça işe yaramıştır. Bir sürgün bölgesi olarak da düşünülebilecek olan Çin Seddi inşaatı, aslında hemen bitirilmesi tasarlanmayan ve mahkumların ağır işlerde çalıştırıldığı bir sürgün olarak da kabul edilebilir. Çin İmparatorluğu tertip ettiği seferlerde tutsak düzenleri ve siyasi suçluları asırlar süresince devam eden ve sürekli yeni kısımlar ilave eden Çin Seddi inşaatına göndermekteydi. İmparator için dış dünyaya ülkedeki siyasal birliğin bitirdiğini ve Çin’in çok kuvvetli bir devlet olduğunu göstermenin bir yolu olan Çin Seddi, bir siyasi sembol işlevi de görmüştür. Onlarca yıl öncesinde olduğu gibi günümüzde dahi gerçek manada uğraş gerektiren ve fiyatlı bir inşaat projesi olan Çin Seddi, imparator için bir övünç kaynağıydı. Ülkenin arkadaş düşman herkese ne kadar kuvvetli olduğunun belirtilmesini sağlayan Çin Seddi, son zamanlarda bile Çin ile özdeşlemiş simgelerden biridir ki set ülkenin ismi ile anılır.

SERT TUĞLALAR KUZEY’DE

Çin Seddi’nin belirli bir vasati yüksekliği veyahut genişliği yoktur. Dağlarla kaplı bir alana heyeti olduğu için bölgenin koşullarına göre uzayıp kısalan duvarlarda yapı malzemesi olarak da her vakit tuğla kullanılmamıştır. Çin Seddi’nin en sert tuğlalardan ve en uzun olduğu bölgeler Kuzey bölgesinden gelen geçişlerin bulunduğu alanlardır ki, bu da yapının Kuzeydeki Türk boylarının tertip ettiği akınların durdurulması için yapıldığının en ehemmiyetli göstergesidir. 


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

36
140 Paylaşım, 36 points