in

Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi

Dünyanın en daha önceki yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’te kazı çalışmalarına devam eden arkeologlar, yeni bir semte ait sokakları ortaya çıkardı. Kazı çalışmalarının başındaki isim Doç. Dr. Ali. Türkcan, olanak verildikçe daha fazla yeri çıkarabileceklerini söyledi.

Türkiye hudutları içinde yaşayıp da Çatalhöyük’ü duymayan az insan vardır. Orta Anadolu’da, spesifik olarak Konya’da bulunan Çatalhöyük, dünyanın en daha önceki yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmekte. Günümüzden takriben 9 bin sene önce yerleşim yeri hâline gelen bölge, Neolitik ve Kalkolitik çağların izlerini taşımakta. 

Arkeolojik delillerin doğu ve batı istikametlerinde iki höyükten oluşan bölgede 2 bin sene kesintisiz hayat sürüldüğünü gösterdiği bölge, kuvvetli sanat ve kültür değerleri ile dikkat çekmekte. 2012 yılında Dünya Kalıt Listesi’ne UNESCO tarafından resmen katılan Çatalhöyük’ün, neolitik çağda oluşan diğer yerleşimlerden en ehemmiyetli farkı ise bir köy yerleşimi olmaktan çıkıp şehirleşmiş olması. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ün sakinleri de ilk tarımcı topluluklardan olma özelliğini taşımakta.

Yeni kazılan alanlarda sokaklar keşfedildi:

Arkeolojik çalışmalarla sadece yüzde 6’sının kazıldığı Çatalhöyük’te yeni bir semt keşfedildiği izah etti. Çatalhöyük Neolitik Şehiri Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Azası Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, yeni kazdıkları alanda sokak olgusunun görüldüğünü ve ikinci bir mahalleyi ortaya çıkardıklarını söyledi. Türkcan, yeni bulgu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yeni kazdığımız alanda bir sokak olgusunu görüyoruz ve hem de ikinci bir semti ortaya çıkarıyoruz. Bize ne kadar olanak verilirse o kadarını çıkarabileceğiz”.

Türkcan, sözlerine şöyle devam etti: “Burası yalnızca büyüklüğüyle ve nüfusuyla değil bilhassa varlıklarıyla ve kültürüyle bir şehir kültürünü başlatan bir merkez olduğunu söylememiz olası. Bir kere daha şehir kültürünün başlangıcı olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bunu yalnızca arkeologlarla değil bütün sosyal bilimcilerle yine tartışmamız gerekiyor ki zati tartışılmaya başlandı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Which will Dating Web page is the Best?

TOGG 2022'de Üretime Hazır Olacak