Bugünkü Kullanım Alanından Çok Farklı Amaçlar İçin Üretilmiş 10 Ürün

Günlük hayatımızın birer parçası haline gelen ve dünyanın her yerinden aynı amaçla kullanılan birçok ürün, aslında farklı amaçlar için üretilmişlerdi...


84
31 Paylaşım, 84 points

Oyun Hamuru

Oyun hamurları, 1930’larda sabun üreticisi olan Cleo McVickers tarafından duvar temizleyicisi olarak icat edildi. Kömür sobası kullanılan evlerin duvarlarında oluşan isi temizlemek için kullanılıyorken ABD’de gazla ısınmanın yaygınlaşmasıyla 20 yıl sonra oğlu Joseph, bu buluşu yeniden yorumladı ve şirketi iflastan kurtardı. Temizlik malzemesi olan kili renklendirip okul öncesi çocukların kullandığı oyun hamuruna dönüştürdü ve Play-Doh adını verdi.


Coca-Cola

Eczacı John Pemberton, kola cevizi ve koka yapraklarından bir karışım yaptı. Yaptığı bu karışımı yaralardaki sinir sistemini tedavi etmek için morfin alan askerlere kullanmalarını önerdi. Daha sonra, bunu içeceğe çevirerek bir iş kurdu ama sonradan bütün hisselerini sattı. Yeni sahipleri kokain’den arındırılmış şekilde koka yapraklarından Coca-Cola üretmeye başladılar.


Vazelin

19.yüzyıl ortalarında, petrol yatağı çalışanları, petrol kulesi pompalarında biriken yapışkan madde ile sürekli savaş halindeydiler. İngiliz kimyager Robert Chesebrough bu durumda bir fırsat gördü: bu yapışkan petrolyağından bir parça alarak bazı araştırmalar yaptı ve aslında faydalı taraflarının olduğunu gördü. Sonuç olarak, çok kısa bir zamanda kullanım alanı, halıların temizliğinden yaraların iyileşmesi için kullanımına kadar yayılarak günümüze kadar geldi.


Hijyenik Ped

I. Dünya Savaşı’nda Fransız hemşireler, askerlerin yaralarını sarmak için kullanılan selüloz bandajların kanı pamuktan daha iyi emdiğini görünce asıl değişim başladı ve pamuk yerine selüloz bandajlar kullanılmaya başlandı. Kotex, yaraların hızlı şekilde iyileşemesini selüloz gaz bezi üretiyordu.


Yapay Tatlandırıcı Aspartam

Aspartam (E951) 1965 yılında kimyager James M. Schlatter tarafından keşfedildi. Ülserleri tedavi etmek için gastrin hormonu üretmede bir ara adım olarak aspartam sentezledi. Deneyler sırasında Schlatter bir parça kağıt almak için parmağını yaladı ve aspartamın tatlı olduğunu fark etti. 16 yıl sonra, aspartam tatlandırıcı olarak, ABD ve İngiltere’de ve daha sonra dünyanın geri kalanında kullanılmaya başlandı.


Balonlu Naylon

Al Fielding ve Marc Chavannes iki mühendisti ve ev dekorasyonu için duvar kağıtları tasarlıyorlardı. Yıkanabilir duvar kağıdı yapmak üzere başladıkları serüven küresel çapta taşımacılığın olmazsa olmazı ve  stresin bir numaralı düşmanı olan balonlu naylona dönüştü.


Topuklu Ayakkabı

Kadınların vazgeçilmezi  yüksek topuklu ayakkabılar, ilk başlarda biniciler tarafından kullanılmaktaydı. Binicilerin özellikle at üzerinde ayakta dururken ayaklarını üzengi demirinde tutmasını sağlıyordu.


Listerine

Listerine firması 135 yıl önce ameliyat masalarının yanında bulunan alet kutularının içindeki steril sıvıları üretiyordu. Yani bugün ağzımızın hijyeni için kullandığımız o madde, ameliyat aletlerini temiz tutmaya yarıyordu.


Propecia

Ülkemizde de “Propecia Finastreid” adıyla satışta olan ilaç, erkeklerde kellik tedavisinde kullanılmaya başlamadan önce iyi huylu prostat büyümesini engellemek amacıyla üretilmişti. 5 yıl sonra ilacın yan etkilerinden biri olan kel erkeklerde saç büyümesi etkisi fark edildi ve 1990 yılından itibaren piyasada kellik ilacı olarak satılmaya başlandı.


Poşet Çay

Poşet çay, 1904 yılında tesadüfen icat edilmiştir. Mucit Thomas Sullivan, müşterilerine göndereceği çay numunelerini, karton kutular yerine, ipek poşetler içinde göndermeyi akıl eder. Numunelerin bu şekilde paketlenmesi, maliyeti düşürmektedir. Ancak müşteriler numunenin, sıcak su dolu bardağa daldırılarak demlemek için dizayn edildiğini sanırlar, üstelik dizaynı çok beğenerek, yüksek miktarda sipariş verirler.

( https://www.gizibu.com/dunyanin-en-cok-tuketilen-icecegi-cay-ve-bilinmeyen-yonleri/ )

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

84
31 Paylaşım, 84 points