in

Birisi Öldüğünde Sahip Olduğu Kripto Paralara Ne Olur?

Bu yıl içerisinde ölen bir adamın ailesi, adamın bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu fark etti. Ancak çok sıkı yöntemler ile korunan kripto para cüzdanlarına ulaşmanın tek yolu, cüzdana ait özel bir şifreden geçiyor. Peki, biz ölünce kripto paralarımıza ne oluyor?

Kırılmaz kriptografi ile korunan sanal bir para birimi olan Bitcoin’in bu özelliği.; onu servet depolamak için güvenli bir yol haline getirir. Ancak bu özellik hemde, Bitcoin sahipleri öldüğünde dijital servetlerine ulaşılmasının da bir hayli zor olduğu manasına geliyor ve bu da, şu an için yaklaşık 70 milyar dolar değerinde seyreden piyasaya yatırım yapan teknoloji meraklısı fertlerin akrabaları için oldukça ciddi bir problem.

Bu yıl Clolorado’da ölen bir genç adamın ailesi, mirası paylaştıkları esnada adamın bir Bitcoin yatırımcısı olduğunu keşfetti. Serveti devralmak için ayaklanan ailenin önünde ise ufak bir engel bulunuyor: Serveti devralmak için önce kripto para birimine erişim sağlamaları gerekmektedir.

Peki ölen birisinin kripto para cüzdanına ulaşmak mümkün mü?

Bitcoinler sanal bir cüzdanda saklanır ve her bir sanal cüzdanın, kripto para birimini almak ve göndermek için herkes tarafından görülebilen, rastgele bir karakter dizisinden oluşan “açık anahtar” isimli bir adresi vardır. “Özel anahtar” ise, paranın sahibinin cüzdanına erişmesine olanak sağlar. Bir Bitcoin sahibinin, özel anahtarı kimseye söylemeden ölmesi ise, cüzdandaki paraya kimsenin ulaşamayacağı manasına gelir. Bu durumun önüne geçmek için, özel anahtarın bir kopyası bir yere yazılıp, bir flash bellek sürücüsünde saklanabilir ya da kendileri yerine bu hesapları yönetecek olan ticari bir hizmete emanet edebilir; ama bu yöntemlerin de kendisine has riskleri vardır.

Bir vasiyet ve gayrimenkul avukatı olan Suzanne Walsh; icracıların ve mirasçıların, özel bir Bitcoin anahtarının ne olduğunu anlayamayabileceklerini ve bunun neticesinde da anahtarı çöp sanıp atabileceklerini söylüyor. Ticari bir hizmetin yararı ise eksiksiz olarak bu noktada ortaya çıkıyor.

Walsh, Colorado’lu adamın ailesinin muhtemelen Bitcoin’leri elde edebilecek olmasının sebebinin de bu olduğunu söylüyor. Popüler bir cüzdan ve takas hizmeti olan Coinbase’e olan borçları ortaya çıkaran banka hesabını gözden geçirdikten sonra adamın Bitcoin’e yatırım yaptığını keşfeden aile; San Francisco’lu şirkete başvurdu ve şirket de ailenin elindeki belgeler  cüzdanın varlığını doğrulayarak içeriği aktarma sürecini başlattı. Böylece aile; ufak bir Bitcoin servetine kavuşmuş oldu

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Written by Yalı Çapkını

Türkiye, Eurovision 2022’de Yer Almayacak

David Beckham, Katarla 180 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı