in , ,

Bir Dönemler İstanbul’da Çok Popüler Olan “Yüzen Evler”

Bir dönemler, İstanbul’da yaşayanlar için deniz yalnızca bakılan bir manzara değildi, tertemiz ve yaşanabilecek kadar sakindi. Bu avantajlardan yararlanılarak yeni bir yaşam alanı tarzı üretilmişti. Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği İstanbul sahillerinde “yüzen evler” vardı.

Yüzen evler, ilk olarak 40‘lı yıllardan itibaren; 25 metrelik bir tekne üzerine, bir yatak ve oturma odası, mutfak, tuvalet ve önünde küçük terastan ibaret olarak yapılmaya başlandı.

Üç veya beş kişilik bir aileyi barındırabilecek genişlikte tasarlanmış olan evler, önündeki teraslarında dinlenip, denize girebilmek için rahat bir konseptle inşa edilmişlerdi. Büyük odanın içerisine iki yatak, bir dolap ve küçük bir masa sığdırılabiliyordu. Çekirdek aileler için tavsiye edilen bu yüzen evler bir nevi yazlık ev olarak hayalleri süslüyordu.

İstanbul sahillerinde, yaz aylarında denizden istifade edilmek üzere inşa edilmişlerdi. O dönem Yüksek Mimar Ahsen Yapanar’ın ticari olarak tasarlayıp, imal ettiği yüzen evler Kadıköy ve civarında hızla yayılmaya başlamıştı. Bu eve sahip olmanın maliyeti ise o dönemin parasıyla 800 liraydı.

1950 ve 1960’lı yıllarda bankalar mevduat hesabı olan müşterilerine çekilişle “yüzen köşk” adıyla hediye ediyorlardı.

70’li yıllarda, Kadıköy açıklarında Mimar Melih Koray’ın yaptırdığı katamaran ev bunların en ünlüsüydü. İki sandal üstüne dizayn edilen ev mimari açıdan çok daha modern tasarımdı ve kulübe tarzı yüzen evlere göre çok daha şık ve özenli görünüyordu.

Yüzen Evler İstanbul’un koylarında uzun süre varlıklarını sürdürmüşler. Kimisi yazlık olarak kullanmış, kimisi de sürekli yaşamak için inşa edilmişti.

Ancak kirlilikten ötürü plajların kapatılması, kıyıya bağlama ve bakım sorunları, yat ve kotraların daha gözde hale gelmesi gibi sebeplerden ötürü cazibelerini kaybetmişler ve günümüze ulaşmayı başaramamışlardır.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

İstanbul Tarihindeki En İlginç Olaylardan Biri “1959 İstanbul Sinek Avı Seferberliği”

Bir İstanbul Masalı: 1954 Kışı ve Buzlarla Kaplanan İstanbul Boğazı!

Kadıköy’e Körler Ülkesi (Khalkedon) Denmesinin Hikayesi

Bilinmeyen Yönleri ve Tarihçesiyle “Galata Kulesi”

[zombify_post]

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

23 Nisan’ın 100. Yılı Şerefine Gökyüzüne Çizilen Dünyanın En Büyük Bayrağı

Yıllardır Cevap Bekleyen Bir Soru: Atari Tabancası Nasıl Çalışıyor?