Bir Dönem ABD’de Siyahilerin Yaşadığı Zulmün Simgesi Olan “Green Book”un Hikayesi

ABD'de ırkçılığın tavan yaptığı 1930'lu 1960'lı yıllar arasında, siyahi sürücülerin başucu kitabı olan Green Book'un gerçek hikayesi...


92
136 Paylaşım, 92 points

2019 yılında 3 Oscar ödülüne layık görülen Green Book (Yeşil Rehber) filmi, arka planında büyük bir dram yatan gerçek olaylardan esinlenilerek yapılmış ve ırkçılığa karşı dikkat çekmişti.

“Hoşgörüsüzlüğe karşı kutsal kitap” olarak anılan “Green Book” 1936’de Victor Hugo Green adlı bir postacının girişimi ile ortaya çıktı. Green, siyahi ailelerin kaygı duymadan hizmet alabileceği yerler halkında bilgiler içeren rehberi ”The Negro Motorist Green Book’’ (Zenci Motorcuların Yeşil Kitabı) ismi ile yayınladı ve 30 yıl boyunca seyahat eden siyahi insanlar için başucu kitabı oldu.

Victor H. Green, rehberin 1948 baskısını umut dolu bir önsözle basmış ve “Yakın gelecekte bu rehberin basılmasının gerekmediği bir gün gelecek. İşte o gün ırkımız, ABD’de eşit fırsatlar ve ayrıcalıklara sahip olacak” notunu düşmüştü.

10 sayfadan oluşan Green Book, ABD’de ırkçılığın yasalarla yasaklanmış olmasına rağmen, insanlar arasında hâlâ yaygın olduğu bir dönemde, genelde iş için seyahat eden siyahi gezginlerin yolculuk ederken geri çevrilmeden ya da şiddet görmeden yemek yiyebilecekleri yerleri, bar ve mola yerlerinin listesini içeriyordu.

Siyahi vatandaşların Amerika’nın kuzey bölgelerindeki birçok restorana, kafeye ve ticari işletmeye girmesi yasaktı. Tabelaların ve uyarı işaretlerinin yetersiz olması sebebiyle yasak olan bölgeye giren siyahi vatandaşlar, rencide edilmek, ceza almak, dövülmek gibi ciddi sorunlara maruz kalabiliyordu.

Kasabalar, güneş battıktan sonra Afrika kökenli Amerikalılara yasaktı. Hatta siyahi işçilerin kasabadan ayrılmaları için çalan bir zil bile vardı.

Green Book, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında basılıyorve her baskısı 15 bin dolayında satıyordu. 1930’lı yıllardan başlayak 1960’lara kadar siyahi sürücüler, ABD genelinde seyahat etmek için Victor Green’in rehberini kullandı.

Victor Green’in bu rehberi, yalnızca siyahi vatandaşların ırkçılık görmeden yolculuk yapmasını sağlamıyor, aynı zamanda eğlence yerlerine ve seyahat duraklarına dair detaylı bilgiler de veriyordu. Bu duraklar aynı zamanda bir toplanma noktası görevi de görüyordu.

Rehberin yaratıcısı Victor H. Green 1962’de öldü ve 1964 yılında yürürlüğe giren “ABD Vatandaşlık Hakları Yasasını” göremedi. Green Book ise son baskısını 1967 yılında yaptı ve tarihin utanç sayfalarında yerini aldı.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Batının Karanlık Yüzü İnsanat Bahçesi ve “Ota Benga”nın Hikayesi

Malcolm X Davasını 55 Yıl Sonra Yeniden Başlatan Netflix Belgeseli

12 Yaşında Suikaste Kurban Giden Çocuk Aktivist “İqbal Masih”in Hüzünlü Hikayesi


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

92
136 Paylaşım, 92 points