in

Bir Bitkinin Tüm Koronavirüs Varyantlarını Engellediği Bulundu

Yapılan bir araştırmaya göre, Akdeniz çevresinde bulunduğu belirlenen ‘ölümcül havuç’ isimli zehirli bitkiden elde edilen Thapsigargin (TG)’nin, yani antiviral ajanın COVID-19 varyantlarını engellediği keşfedildi.

Yaklaşık 2 senedir hayatımızda bulunan ve ne yazık ki milyonlarca can kaybına neden olan COVID-19, yeni varyantlarıyla beraber tehlikeli ve tedirgin edici yolculuğuna devam ediyor. Mutasyona uğradığı için alınan önlemlerin ve üretilen aşıların da etkisini azaltan virüse karşı başta bilimsel çalışmalar olmak üzere pek çok alanda mücadele ediliyor.

COVID-19 virüsünü engelleyebilmek için dünyanın dört bir tarafında bilimsel araştırmalar ışığında pek çok önemli çalışma yapılıyor. Son olarak bir grup araştırmacı, ‘ölümcül havuç’ adı verilen zehirli bir bitkiden elde edilen ve Thapsigargin (TG) olarak bilinen antiviral ajanın, COVID-19 varyantlarının aktivitesini bloke ettiğini ve engellediğini keşfetti.

Varyantlara karşı oldukça etkili

Virulence dergisinde yayımlanan araştırmaya göre Thapsigargin (TG), konakçı hücrelerdeki virüslerin artmasını engelleyerek bağışıklığı tetikliyor. Bu antiviral ajanın Delta varyantı dahil pek çok COVID-19 varyantına karşı etkili olduğu ve engellediği düşünülüyor. Araştırma önceden yapıldığı için, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron isimli varyanta karşı etkili olup olmadığı ise bilinmiyor.

Thapsigargin (TG) isimi antiviral ajanın bazı influenza virüsünün aktivitesini engellediği önceden keşfedilmişti. Pandemi sırasında ortaya çıkan COVID-19 varyantlarına yönelik de etkili olup olmayacağı konusunu araştıran bilim adamları, varyantlar üstünde yapmış oldukları incelemeler ve testler neticesinde olumlu sonuçlar aldı. Araştırmacılar konuyla alakalı yapmış oldukları açıklamada, “En üretken enfeksiyon grubu olan (Alpha-Delta) ko-enfeksiyonunda, TG ile hazırlanmış hücrelerden elde edilen birleşik viral RNA, bir kontrol maddesiyle tedavi edilen hücrelere kıyasla %99,6 oranında düştü. Ayrıca, TG’nin aktif enfeksiyon sırasında üç varyantın replikasyonunu inhibe etmede etkili olduğunu gösterdik” sözlerine yer verdiler.Çalışma ekibinde yer alan Profesör Kin Chow Chang ise, “Yeni çalışmamız bizlere Delta varyantının baskınlığı hakkında daha fazla bilgi verdi. Bu varyantın açıkça en bulaşıcı olduğunu ve koenfeksiyonlarda diğer varyantların üretimini teşvik ettiğini görmüş olsak da TG’nin hepsine karşı aynı derecede etkili olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi. Elde edilen sonuçlar her ne kadar umut verici olsa da araştırmacılar insanları bu bitkileri kullanmamaları gerekli olduğu konusunda uyardı.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Samanyolu’nu Birbirine Bağlayan Bir Gaz Dalgası Keşfedildi

ABD’de Tehlike Çanları Çalıyor: