in

BioNTech Aşısının Doz Arası İdeal Bekleme Süresi

Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının iki dozu arasındaki ideal bekleme müddetinin, 8 hafta olması gerekiyor. Uzmanlara göre 8 hafta beklenerek yapılan ikinci dozun ürettiği antikor miktarı, kısa müddetli beklemeden 2 kat fazla.

Dünyanın en saygın üniversitelerinden bir tanesi olan Oxford, Türkiye’de de kullanılmakta olan Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı konusunda dikkat çeken bir araştırma yaptı. Bilim insanlarının yaptığı araştırma, mRNA tabanlı bu koronavirüs aşısının iki dozu arasındaki müddetin uzatılması gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu müddetin uzatılması, vücudun ürettiği antikor düzeyini ciddi oranda artırıyor.

Türkiye, BioNTech’in koronavirüs aşısı için iki doz aralığını 6-8 hafta olarak belirlemişti. Daha sonra yeni bir karar alan Sıhhat Bakanlığı, dozlar arasındaki müddeti 4 haftaya indirdi. Hem de geçtiğimiz günlerde de bu müddeti 3 haftaya indirdik. Ancak Oxford Üniversitesinin yaptığı araştırma, Türkiye’nin ilk kararının daha doğru olduğunu gözler önüne seriyor. 

Dozlar arasındaki en ideal müddet, 8 hafta

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre BioNTech’in koronavirüs aşısındaki ideal doz aralığı, 8  hafta. Uzmanlar, bu müddeti bekleyen insanların ürettikleri antikor miktarının diğerlerine göre 2 kat fazla olduğunu saptamış vaziyetteler. Ayrı olarak, en az antikor kadar ehemmiyetli olan T hücrelerinin miktarı da 1,6 kat fazla oluyor. Ancak, bu süreçte de ehemmiyetli olan bir husus var.Koronavirüsün delta varyantı, tek doz aşılara karşı fazla duyarsız. Bilim insanları, hiçbir aşının tek dozunun bu varyanta karşı yeterince tesirli olmadığını zati saptamış vaziyetteler. İşte doz bekleme müddetini 8 haftaya çıkarmak, insanların COVID-19’a yakalanma rizikonunu artırıyor. Bu rizikonun kısa vadede ehemmiyetli olduğunu kabul eden uzmanlar, uzun vade tesirlere bakıldığında 8 hafta beklenmesinin daha iyi olacağını söylüyorlar.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Otomotiv Sektörü de Delta Varyantından Etkilendi:

İklim Değişikliğinden En Fazla Etkilenecek Ülkeler