Bilim Aşkıyla Kendini Defalarca Asarak Deney Yapan Bilim İnsanı “Nicolae Minovici”

Romanyalı bir adli tıpçı ve kriminolog olan Nicolae Minovici, bir bilim insanının bilgi uğruna ne kadar ileri gidebileceğinin ilginç bir örneği.


89
32 Paylaşım, 89 points

1868 ve 1941 yılları arasında yaşamış Romanyalı bir adli tıpçı ve kriminolog olan Nicolae Minovici, bir bilim insanının bilgi uğruna ne kadar ileri gidebileceğinin ilginç bir örneği.

Minovici’nin biraz kaçık olduğunu ön yargısına varılabilinir fakat aslında kendisi oldukça zeki bir insandı ve oldukça etkileyici bir CV’si var. Ülkesi için de oldukça önemli pozisyonlarda çalışmış, hatta bir dönem belediye başkanlığı bile yapmış.

Asılmanın neye benzediğini kendini asmaktan daha iyi bir şekilde nasıl deneyimlenebilinir ki? Nicolae Minovici’yi araştırmaya sevkeden soru buydu.

Minovici 12 kez kendini boğma deneyi yaptı ve bunu başarabilmek için asistanlarının kendini iple boğmasına izin verdi. Birinde ise idam ipi hazırlayarak tavana astı, kafasını ilmekten geçirdi ve asistanlarına ipi çekme emrini verdi. İddialar göre ayakları hiçbir zaman yerden kesilmediyse de, boynunda yakıcı bir acı hissettiği ve deneye son verdiği söyleniyor. 

Deney sonrasında 1 ay boyunca yutkunmakta zorluk çekti, görme problemleri, kafada ısı hissi ve vücudunun birçok yerinde karıncalanma ve uyuşma hissi, ten rengi değişimi ve kulaklarda çınlama gibi sıkıntılar yaşadı.

Araştırmasının sonuçları 1904’te Romanca ve 1905’te Fransızca olarak “Asılma Üzerine Bir Araştırma” adıyla bir bilimsen makale olarak yayımlandı.

İlginç bilim insanı 1941 yılında, belki de deneylerin etkisi ile, ses tellerindeki bir rahatsızlıktan dolayı hayatını kaybetti. Öldüğünde bekardı ve hiç çocuğu olmadığı için tüm mirasını ülkesine bıraktı. 

Kaynak: 1 2 3


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

89
32 Paylaşım, 89 points