AYA ARTIK GİDİLMİYOR, ÇÜNKÜ…

1972'den sonra neden bir daha Ay'a gidilmedi?


38
56 Paylaşım, 38 points

Bugün Ay’a gidilmediğini düşünen belki de milyonlarca insan var. Bu şekilde düşünen insanlar için bu yazıda izahlar mevcut, ancak bu yazının cevap vereceği asıl sual şu: Neden 40 senesi aşkın bir müddettir Ay’a bir daha ayak basılmadı? Bu konuda bir hayli faraziye mevzubahis.

Bu konuya bir açıklık getirmeden önce bir konuda hemfikir olmamız gerek: Ay’a gidildi. 6 Sefer. Ay’da toplamda 12 kişi yürüdü. Hem de golf oynayan dahi var. Ay’a gidilmediği istikametindeki tüm iddialar çürütülmüştür. Tüm iddiaları bir kenara bırakırsak daha açık bir ispat var. Ay’a inilen yerlerdeki modül, dikilen bayraklar ve astronotların Ay yüzeyindeki izlerinin görüntüleri ve daha bir hayli ispat bu yazının nihayetinde bulunuyor.

İnsanoğlu Ay’a son sefer ayak bastığında tarih 11 Aralık 1972’yi gösteriyordu. Ay’a erişen son Apollo görevi olan Apollo 17’nin 3 kişilik mürettebatından 2’si (Eugene A. Cernan ve Harrison Schmitt) Ay’da son yürüyen kişiler oldular. İlk sefer bir yerbilimci Ay üzerinde yürüdü (Harrison Schmitt). Apollo 17’den sonra çeşitli nedenlerden dolayı bir daha Ay’a gidilmedi. Ancak bu nedenlerden hiçbiri Ay’da olan Dünya dışı canlılarla irtibatlı değil. Zira yok öyle birşey. Ufocular ve Dünya dışı canlı meraklısı arkadaşlar, kusura bakmayın ancak vaziyet bu.

Peki ne oldu da Ay’a bir daha gidilmedi? Bu suale cevap vermek için uzay yarışının başladığı tarihe gitmek gerek. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan Soğuk Savaş dönemi (aslında başlangıcı biraz daha geriye gider) ve onun neticesi olarak başlayan uzay yarışını hepimiz biliyoruz. Bu yarışın iki büyük rakibi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Sovyetler idi. Soğuk Savaş’ın tüm karmaşıklığı içerisinde bir diğer yarış ise uzun erime sahip bir silah tasarlayabilmekti. İlk uzun erimli füzeyi tasarlayan Sovyetler akabinde uzaya ilk aracı göndermeyi de muvaffak oldular (Sputnik, 1957). Bu da uzay yarışını resmen başlatmış oldu. Bu yarış sayesinde uzay bilim ve teknolojilerinde akılalmaz gelişmeler oldu. Uzaya ilk aracı ve ilk insanı Sovyetler göndererek yarışta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’yi hezimete uğratsa da 1969’da Ay’da yürüyen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ uzay yarışında bir kez daha öne geçti. Soğuk Savaş dönemi Sovyetlerin dağılması ile son buldu. Ancak Soğuk Savaş dönemindeki gibi olmasa da daha fazla aktörle uzay yarışı durmaksızın devam ediyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Ay’a gidileceğini ilk kez duyurduğunda halk tarafından gösterilen alaka inanılmazdı. Ancak ne vakit ki insanoğlu Ay’da yürüdü kısa bir müddet sonra ilgi inanılmaz derecede düştü. Ne de olsa artık hedefe erişilmiş ve Ay’a ayak basılmıştı. Ay’a gitmektense Dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu kurma fikri daha cazip ve ucuz bir tercih olarak ilgi görmeye başladı. Bu da Ay’a olan ilginin azalmasının bir başka nedeni. 

Diğer yandan uzay yarışında galip gelebilmek uğruna kesenin ağzını sonuna kadar açan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin 1966’da NASA’ya ayırdığı bütçe toplam bütçenin %4.5’u kadardı. Ancak bilhassa Soğuk Savaş döneminden sonra durumlar değişti. NASA’nın 2011 bütçesi toplam bütçenin yalnızca %0.5’i kadardı, başka bir deyişle takriben 18 milyar dolar. Kısaca, diğer uzay görevlerine mukayese et Ay’a gitmek artık çok pahalı bir hedef halini almıştı. İşte bu nedenlerden dolayı Ay cazibesini kaybetti. Ancak hala romantik akşamların vazgeçilmez aktörü olarak cazibesini savunuyor.

Ay’a 40 senesi aşkın süredir ayak basmıyor oluşumuz insanlığın Ay’a gitmekten vazgeçtiği mananına gelmiyor. Nitekim NASA 2005’te böyle bir tasarısı tekrar gündeme getirmiş olsa da birkaç sene sonra olan ekonomik krizden dolayı bu tasarı tekrar rafa kaldırıldı. NASA 2030’larda Mars yörüngesine insan göndermeyi tasarılasa da ufukta Ay’a gitmek gibi bir tasarısı görünmüyor. Ancak belki beynelmilel ortaklıklara dahil olmak isteyebilir. NASA’nın Dünya’nın 1 numaralı uzay ajansı olduğu algısı hala geçerli olsa da artık uzayda gerçekleştirilen ilkler mananında Dünya’nın tek öncüsü o değil. Aslında uzay yarışının ilk senelerinde da bu manada tek öncü o değildi. İlkler mananında uzay yarışı sırasında Sovyetler tarafından bir hayli sefer hezimete uğratıldılar. Son zamanlarda ise bir hayli ülke uzay araştırmalarına ciddi meblağlar harcıyor ve birçok ilke imzalıyorlar. Ay’a 1976’dan sonra ilk yumuşak inişi yapan ve yüzeyde en uzun süre çalışır durumda kalan Çin’li Yutu bunlardan biri. Veyahut ilk kez bir kuyrukluyıldıza (67P kuyrukluyıldızı) iniş yapan Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Rosetta’nın iniş modülü Philae. ESA Ay’a 3D yazıcılarla 2040’larda kurmayı planladığı Ay Köyü’nü hayata geçirirse başka bir ilke daha imzalamış olacak. Hazır sırası gelmişken burada ehemmiyetli bir soru sormak boynumuzun borcu: Biz bu uzay yarışının neresindeyiz?

NASA’nın aksine başta ESA olmak üzere, Rusya, Çin ve Japonya 2030’larda Ay’a insan göndermek istiyor. Öyle görünüyor ki Ay, her geçen gün uzayın daha da derinliklerine yol almayı amaçlayan insanoğlu için birçok deneyi yapabileceği istasyon olacak. Dünya’dan 55 milyon kilometre ötede Mars üzerinde bir hayat yapmadan önce astronomik ölçeklerde burnuzumun dibi sayılabilecek (400 bin kilometre ötede) Ay üzerinde böyle bir hayatı tecrübelemek daha akilane görünüyor.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

38
56 Paylaşım, 38 points