in

Ateşin Rengini İstediğiniz Gibi Değiştirmenin Kimyasal Yolları

Kampta ateş olmazsa olmazdır. İster kamp ateşi, ister şenlik ateşi olsun, tipik bir kontrollü ateş düşündüğümüzde, akla gelen ilk şey ısı ve sıcaklıktır. “Nasıl ısındı!” bu ısı ve sıcaklık şöleninde! Sözleri geçerken, dans eden büyüleyici alevler gözlerimizi hipnotize ediyor. Genelde alevler sarı ve turuncu renkleri ile bize bu hipnotik etkiyi verir. ama tıpkı resim, giysi gibi fiziksel bir yapı üzerinde çeşitli ton ve yoğunluklarda renkleri ortaya çıkarabildiğimiz gibi; ateş veya alev olarak bildiğiniz bu gazlı yapı için de benzer bir görsel aralık sunabiliriz. nasıl söylersen söyle, bu iş için biraz kimya bilmen yeterli. Birçok kimyasal, yangında çeşitli renkler üretir, ancak bunların tümü kolayca elde edilemez veya kullanımı güvenli değildir. ama burada kolayca bulabileceklerinizi ekleyeceğim ve bir kampta veya eğlenceli bir zamanda arkadaşlarınızı etkilemenize ve “ne iyi bir erkek / kadınsınız, bilmediğiniz hiçbir şey yok” sözlerini duymanıza izin vereceğim. . Aşağıdaki maddeleri çeşitli şekillerde ateşe eklediğimizde aşağıdaki gibi bir alev huzmeleri oluşacaktır.

renk/kimyasal

karmin-koyu kırmızı/lityum klorür
kırmızı/stronsiyum klorür veya stronsiyum nitrat
pembe/stronsiyum klorür + potasyum nitrat
portakal/kalsiyum klorür
sarı/sodyum klorür (sofra tuzu) veya sodyum karbonat
sarımsı yeşil/boraks
yeşil/bakır sülfat veya borik asit
mavi/bakır klorür
menekşe-mor/3 kısım potasyum sülfat+1 kısım potasyum nitrat
mor/potasyum klorür
beyaz/magnezyum sülfat

Şimdi evdeki ateşi nasıl renklendirebileceğinizi görelim.
Bunun için dört farklı yöntem bulunmaktadır.

* alevlerin üzerine kuru renklendiriciler serpin.

* renklendiricileri alkolde (elbette alkolde çözünür olanlar) çözün ve ardından kütükleri sıvıya batırın.

* Renklendiricileri suda eritin (tabii ki suda çözünenler). Çam kozalakları, rulo gazeteler, talaş veya mantarı sıvıya batırın. yakıtı kurumaya bırakın ve ardından bir renk patlaması için ateşe ekleyin.

* Balmumunu alın ve eritin, ardından içindeki kimyasalı homojen olana kadar karıştırın, son olarak erimiş mumu tekrar katılaştırın.

Suya veya alkole ne kadar renklendirici ekleneceğine dair bir tarif yok. bu nedenle, bu biraz gözden kaçırılmış bir durumdur ve çözünen miktarı sıvının sıcaklığına ve kimyasalın çözünürlüğüne bağlıdır. Temel olarak, sıvı içinde çözülecek kadar katı ekleyin. Az miktarda çözdürürseniz ateşinizin rengi istediğiniz gibi olmayabilir. Bazı bileşikler suda daha iyi çözünürken, diğerleri alkolde daha iyi çözünür. Tüm bu işlemi yapmadan önce kendinize az bir miktar test edin ki istediğiniz renk skalası oluşmuş olsun. Bu sayede hangi yöntemin en uygun olduğuna daha kolay karar verebilirsiniz. Tüm renklendiricileri karıştırmanızı tavsiye etmem. çünkü renk cümbüşü ile karşılaşmazsınız! büyük olasılıkla sarı, normal bir alev göreceksiniz. Bunun nedeni, sodyumun (sofra tuzunda bulunur ve doğal olarak ahşapta bulunur) diğer renkleri bastırmasıdır. Çok renkli bir ateş için, her biri yeniden boyanmış ahşap veya kuru talaş karışımı ile işlenmiş birkaç çam kozalağını birleştirmek daha iyi bir sonuç olacaktır.

Şimdi evde bulabileceğiniz kimyasallara bir göz atalım.
kimyasal/kaynak

boraks/bazı kumaş yumuşatıcılarda, hamamböceği kovucu
borik asit/bazı eczane dezenfektanı
yola serpilmiş kalsiyum klorür/tuz, nem önleyiciler (ayakkabıların içinden)
bakır klorür/satın alabilirsiniz
bakır sülfat / göztaşı
lityum klorür/ lityum pillerden (önerilmez)
magnezyum sülfat / bazı bitki gübrelerinde
potasyum klorür/tuz ikamesi
potasyum nitrat/bazı gübrelerde
potasyum sülfat/bazı gübrelerde
sodyum karbonat/ çamaşır sodası
sodyum klorür/sofra tuzu sofra tuzu (deniz tuzu da işe yarar)

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

60 Yıl Boyunca Amerika’da Sergilenen İlginç Gösteri: At Dalışı

Vejetaryen Kuşlar, Etçil Kuşlara Kıyasla Neden Daha Sosyal?