Atalarımızın Tadını Bilmediği 10 Yiyecek!

15. Yüzyıl'ın sonlarında yapılan coğrafi keşifler sonucunda keşfedilen ve ticaret yollarıyla Dünya'ya yayılan bitkilerden yaptığımız yiyecekler.


52
36 Paylaşım, 52 points

Bilindiği üzere coğrafi keşifler sonucunda keşfedilen ve ticaret yollarıyla Dünya’ya yayılan bitkilerden yapılan yiyecekler var. Bunların birçoğu zamanla milli yiyeceğimiz olsa da atalarımız bunlardan bihaber.

 1. 1 Patetes Kızartması


  And dağları’nda yabani türler, Kolombiya ve Venezuela’ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin’e gelmiştir. En sonunda tüm türler Peru’da ekilmeye başlamıştır.

  Osmanlı topraklarında ise 1850’li yıllarda egzotik bir yiyecek olarak İstanbul’da satılmaya başlanan patates, 1890’ların sonunda iyice tanınır olmuştur.


  Bu tarihe kadar patates üretimi yapılmayıp ithal edilse de ithalatın büyük bir yük oluşturmaya başlaması ile, ilk defa 1895 yılında Sakarya Nehri vadisinde üretimi başlamıştır.

 2. 2 Domates Çorbası


  İlk And Dağları ile Peru, Ekvator, Bolivya bölgelerinin arasında kalan bölge üzerinde yetiştiği düşünülür. Orta Amerika ve Meksika’ ya getirilişi ise, kuzeye doğru yerlilerin göç etmesiyle getirildiği kabul edilir. Yerlilerin göç ettiği bu bölgedekiler tarafından “tomate”, “tomato” ismi konulmuştur.

  Domates Osmanlı topraklarında ilk dönemlerde yeşil haliyle tüketilmeye başlandığı ve Frenk Badıcanı diye isim verildiğiyle ilgili kayıtlarda bulunmaktadır. Lale Devri dönemine rastlayan 1718 ve 1730 yılları arasındaki geçen zamanda, III.Ahmed için vezirlik yapmış olan Damat İbrahim Paşa’ nın 1723 yılında aylık olarak tutmuş olduğu masraf defteri kayıtlarında domates alınmış olduğuna dair bilgilere rastlanmıştır.

 3. 3 Kuru Fasulye


  Amerika Kıtasında 200 farklı çeşidi bulununan fasulyenin anavatı Orta Amerika. 

  Fasulyenin Türk Mutfağına girişi 1700'ler olarak tahmin ediliyor. 18. Yüzyılın ikinci yarısında, Narh defterlerinde "kuru" adıyla yer aldığını biliniyor.

 4. 4 Barbunya Pilaki


  Sanıldığının aksine ayrı bir bitki değil fasulyenin bir çeşitidir. Fasulye maddesinde yazılanlar barbunya için de geçerli.

 5. 5 Biber Dolması


  Tarihte ilk biber yetiştiriciliğinin M.Ö. 7500 yıllarında yapıldığı ve Amerika'da ilk yetiştirilen bitki türleri arasında yer aldığı, biber kültürünün Amerika'dan Avrupa'ya buradan ise Çin ve Hindistan'a hızlı bir şekilde yayıldığı bildirilmektedir.

   Biberin ülkemize 15.-16. Yüzyılları arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok ülke ile yapılan ticaret ile girdiği, hatta bazı tüccarlar tarafından kara bibere rakip olmak üzere birçok ülkeye pazarlandığı bildirilmektedir.

 6. 6 Kabak Dolması


  Asya kökenli kabak cinsleri olsa da bugün sofralarımızda tükettiğimiz, dolmasını yaptımız kabak Orta Amerika kökenlidir.


 7. 7 Çilek Reçeli


  Çilek anavatanı Amerika olan otsu bir bitki ve bu bitkinin aromatik kırmızı meyveleridir. Dünya genelinde 20’den fazla türü vardır.


 8. 8 Ayçekirdeği


  Ayçekirdeği'nin kökeni Kuzey Amerika'dır. M.ö. 3000 yıllarında Arizona ve Meksika civarlarında yetiştirildi. 

  Yağ üretimi sebiyle Dünya'ya dağıldı ve ülkemize giriş yaptı.

 9. 9 Yer Fıstığı


  Baklagiller familyasından olan fıstığın anavatanı Güney Amerika’nın tropikal bölgeleridir.

 10. 10 Patlamış Mısır


  Anavatanı Amerika kıtası olup buradan Dünya’nın her yerine yayıldığı bilinmektedir. A.B.D’ nin New Mexico eyaletinde yapılan arkeolojik kazılarda, kayalardan oluşmuş barınaklarda ve mağaralarda bulunan mısır taneleri ve mısır koçanı parçalarının yaklaşık 5000 yıllık oldukları tespit edilmiştir.

  1600 yıllarında Suriye yoluyla Mısır'dan İstanbul'a "Mısır buğdayı" ya da "Mısır darısı" adıyla gelmiştir. Zaman içinde de kısaltılarak mısır denmiştir.

 11. 11 Bonus: Tütün


  Yiyecek olmasada, yermişçesine sigara tüken bir milletiz. Ne diyelim anavatanında kalıp, gelmeseymiş keşke.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

52
36 Paylaşım, 52 points