ARILAR OLMASAYDI 4 YIL SONRA İNSAN DİYE BİR CANLI KALMAZDI. NEDEN Mİ?

Şayet arılar yeryüzünden kaybolursa insanın yalnızca dört sene ömrü kalır.


77
24 Paylaşım, 77 points

Albert Einstein’ın ”Şayet arılar yeryüzünden kaybolursa insanın yalnızca dört sene ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, nebat, hayvan, insan olmaz” dediği arıların muhteşem özellikleri..Arılar dünyanın en sistemli çalışan hayvanlarından biridir. Topluluk halinde hareket etmeleri, akılalmaz derecedeki gayretkeşlikleri, aralarındaki kuvvetli iş bölümü tüm hayvanlar içerisinde onları çok özel bir yere koyar. Üstelik bütün bu özellikleri biz insanlara dahi örnek olacak özelliklerdir.

Dünyadaki gıdaların %90’ı, seksen iki çeşit bitkiden ele geçirilmektedir ve bu bitkilerin %80’i arılar tarafından döllenir. Bu da arıların neden bu kadar ehemmiyetli olduklarını anlamamıza yardımcı olabilir.
Bu müthiş hayvanlar inanılmaz özelliklere sahip. İşçi arılar 2 kilogram. bal yapabilmek için toplamda Ay ile Dünya arasındaki mesafe kadar başka bir deyişle takriben 380.000 kilometre. kadar mesafe kat etmekteler. Üstelik  arılar 7 hafta kadar süren bu koşuşturmalı hayatlarında sadece bir çay kaşığı dolusu kadar bal yapabilmektedirler. 

Peki neden arılar peteklerini sekizgen, beşgen gibi geometrik şekiller değil de altıgen yapar?

Daire, sekizgen, beşgen gibi geometrik şekiller bir araya geldiğinde arada boşluklar kalmaktadır. Kare ve üçgende ise aynı hacme erişebilmek için daha fazla balmumu kullanmak gerekmektedir. Alanın en çok kullanabilmesini sağlayan en uygun geometrik şekil altıgendir. Altıgen peteklerde hem en çok bal depolanır hem de yapılabilmesi için en az balmumu kullanılır. Neticede arı olabilecek en mükemmel şekli kullanmaktadır. Ayrı olarak arılar balın akmasını önlemek emeliyle petekleri 13 derecelik bir açıyla yapmaktadırlar. 

Arı peteklerinin temel inşaat malzemesi balmumudur. Balmumunun salgılanması için en ehemmiyetli öğe sıcaklıktır. Bu yüzden işçi arılar peteği yapmaya başladıklarında öncelikle birbirlerine zincir halinde kenetlenir, sanki bir top halini alırlar. Bu sayede balmumu için ihtiyaç duyulan olan 35°C ısı sağlanmış olur. Yoğurma işlemi bu en uygun ısı derecesinde yapılır ve böylelikle plastikleştirilmiş, inşaata elverişli balmumu hazır olur.
Balmumu imalatı oldukça fazla enerji gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden arılar 1 kg. balmumu yapmak için yaklaşık olarak 22 kg. bal tüketirler. Arılar balmumunu salgı bezlerinden her seferinde yaklaşık olarak bir toplu iğnenin başı büyüklüğünde parçalar halinde çıkartırlar 

Muhteşem Verimlilik

Arılar toplu iğne başı büyüklüğünde parçalardan oluşturdukları balmumunu çok akılcı bir şekilde kullanarak en az balmumu ile en fazla petek inşa ederler. Sözgelimi arıların 22.5×37 santimetre. ebatlarında bir petek için yalnızca 40 gr. balmumu harcadıkları tespit etmiştir. Boş ağırlığı 40 gr. olan bu petek takriben 2 kilogram. bal depolayabilmektedir.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

77
24 Paylaşım, 77 points